Centrálne banky by preto mali sledovať dosah uvoľnenej menovej politiky na finančnú stabilitu.
Vyplýva to zo správy Banky pre medzinárodné vyrovnanie platieb (BIS), ktorá slúži vysporadúvaniu obchodov medzi centrálnymi bankami. Analytici BIS našli spojitosť medzi časom nízkych sadzieb a rizikovým správaním bánk.
Preto je dôležité, aby úrady boli pozorné počas období nezvyčajne nízkych sadzieb, najmä ak ich sprevádza nárast úverov a cien aktív. Banky, ktoré "hrali“ na vysoko výnosné exotické finančné produkty, boli označované za jednu z hlavných príčin rozvíjajúcej sa finančnej krízy. Tá viedla k zrúteniu niektorých bánk a nutnosti používania vládnych záchranných balíčkov.
Podľa analytika Volksbank Vladimíra Vaňa sa však správanie bánk počas krízy zmenilo. "Obdobie hospodárskeho oslabenia sprevádza výrazné sprísnenie podmienok na schvaľovanie úverových žiadostí. Netreba zabúdať, že už v prípade omeškania splátok úveru je jeho poskytovateľ nútený vytvárať k nemu opravné položky,“ upozorňuje analytik. Ich tvorba predstavuje nákladovú položku. V neistých časoch preto banky oveľa viac než inokedy zvažujú, či poskytnúť úver, podmienky na schválenie sa výrazne sprísňujú.