StoryEditor

Južné regióny si chcú cestu vymôcť petíciou

11.11.2010, 23:00

O desiatky investorov a tisíce pracovných príležitostí prišiel za posledné roky juh Slovenska medzi Zvolenom a Košicami pre zlú dopravnú dostupnosť. Zmeniť to má petícia za urýchlenú dostavbu rýchlostnej cesty R2, ktorá sa začala včera v Lučenci. "Do troch mesiacov vyzbierame minimálne tristotisíc podpisov a obrátime sa na poslancov parlamentu," vysvetľuje predseda petičného výboru Pavol Rapco. Chcú, aby sa výstavba začala na budúci rok, aby bol prijatý jej záväzný harmonogram a aby postupovala plynule až do ukončenia. V súčasnosti je výstavba po jednotlivých úsekoch len v prípravných fázach a celý úsek cesty nebude podľa plánov Národnej diaľničnej spoločnosti hotový skôr ako do roku 2021.

Poslanci dostavbu podporujú
"Cestu treba rozhodne urýchlene dostavať. Minimálne medzi Zvolenom a Lučencom. Mám pre to pochopenie," vyjadril podporu petícii Miroslav Číž, poslanec Smeru-SD. Jeho kolega z SDKÚ-DS Jozef Mikuš to vidí rovnako. "Podporím túto cestu. Otázkou však je, nakoľko je výstavba pripravená. Predpokladám, že do aktualizovaného plánu výstavby diaľnic a rýchlostných ciest sa tento úsek dostane," dodal.

Organizátori petície očakávajú podporu najmä od miest a obcí, firiem, podnikateľov i štátnej správy. Nevylučujú ani vypísanie referenda, pokiaľ sa problémom nezačnú vážne zaoberať politici a vláda. Podľa Rapca by sa tento úsek R2 mal stavať cez PPP projekty.

Odišli desiatky firiem
"Máme veľa príkladov, keď sem investori prišli, chceli tu podnikať, ale pre zlé spojenie odišli. Posledným bol fínsky výrobca výťahov firma Kone," hovorí Vladimír Bystriansky, riaditeľ lučenskej kancelárie Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Cestné spojenie odradilo aj indického investora do priemyselného parku, firmu Hankook. "Je to viac ako dvadsať firiem, ktoré už odišli. Ich prvá otázka je vždy, kde je tu najbližšia diaľnica alebo rýchlostná cesta," konštatuje Milan Marko, primátor Lučenca. Podobnú skúsenosť má Detva, Vígľaš, Tomášovce, Rimavská Sobota, Rožňava, ale i Košice. Radnice týchto miest jednoznačne podporujú petíciu za urýchlenú výstavbu. "Boli tu zástupcovia japonskej firmy Minebea, ktorí mali záujem o elektrotechnickú produkciu. Keď zistili, v akom stave sú cesty a že sa to tak rýchlo nezmení, viac som ich nevidel," spomína Vladislav Laciak, primátor Rožňavy.

Na ťahu je ministerstvo
V spádovom území vyše 200-kilometrového úseku R2 žije asi tretina obyvateľov Slovenska. "Ešte ani jeden človek nepovedal petícii nie," hovorí Pavel Greksa, starosta Mýtnej. Cez jeho obec prejde denne okolo desaťtisíc vozidiel a doteraz o obchvate dediny, ktorý mal byť tento rok hotový, počúval roky len sľuby.

"Ministerstvo dopravy ubezpečuje obyvateľov juhu Slovenska, že robí všetko pre to, aby sa výstavba potrebných úsekov R2 rozbehla čo najskôr. Pripravenosť týchto úsekov a dokumentácia, akú sme zdedili, nám neumožňujú zatiaľ začať stavať," zareagoval na otázky HN Martin Krajčovič, hovorca ministerstva "Máme viaceré úseky podrobne rozpracované a pripravené na výstavbu. Kedy bude celá trasa hotová, je vecou strategického rozhodnutia ministerstva," tvrdí Marcel Jánošík, hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
05. december 2022 22:47