30.11.2012, 00:00

Považovali nás za zradcov národa, spomína Zeman

Spomínam si na časy, keď Mečiar vyžadoval majetkovú kompenzáciu za federálnu vlajku.

Spomínam si na nezmyselné časy, keď slovenský premiér Vladimír Mečiar vyžadoval majetkovú kompenzáciu za federálnu vlajku alebo spišské obce. Aj takto sa pozerá na delenie česko-slovenského federálneho majetku český expremiér a bývalý šéf ČSSD Miloš Zeman.

Miloš Zeman hovoril o návrate do veľkej politiky niekoľko rokov. Teraz jeho slová začínajú naberať reálne obrysy. Snímka: archív Hospodářských novin
Zdroj: archív Hospodářských novin
„Vtedy nás radikálni nacionalisti tak z Českej republiky, ako aj zo Slovenska označovali za zradcov svojich národov práve preto, že sme sa dokázali rozumne dohodnúť,“ píše český expremiér, dnes prominentný dôchodca Zeman, v prílohe HN k 20. výročiu delenia federácie Víkend špeciál. Práve Zeman spolu so slovenským expremiérom Mikulášom Dzurindom (SDKÚ-DS) v roku 2000 definitívne uzavrel kapitolu delenia česko-slovenského majetku.

Príbeh delenia česko-slovenského majetku sa začal pred 20 rokmi, v novembri 1992, keď federálni poslanci schválili zákon o delení majetku ČSFR. A skončil sa v máji 2000, keď Zeman symbolicky odovzdal Dzurindovi zlatú tehlu ako prejav ukončenia sporov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.