Fíni vstúpili do slovenského webového priestoru a chcú v ňom Slovákom hľadať zamestnanie. Mediálna skupina AlmaMedia odkúpila českú spoločnosť LMC, ktorá u nás prevádzkovala pracovný portál TopJobs.sk. "Prostredníctvom tejto akvizície sme spravili významný krok k medzinárodnému posilneniu našich aktivít," vyhlásil Raimo Mäkilä, senior viceprezident fínskej skupiny.
LMC sa tak stane súčasťou divízie Marketplaces, ktorá zastrešuje aj náborové činnosti. "Naša spoločnosť má byť v tejto divízii kľúčovým prvkom ďalšieho rastu v nadnárodných rozmeroch," podotýka Tomáš Ervín Dombrovský, hovorca LMC.
Ani jedna zo spoločností nechcela konkretizovať celkovú sumu transakcie. No český portál E15.cz uvádza, že by mohlo ísť o takmer 39 miliónov eur.
Spoločnosť LMC okrem TopJobs.sk prevádzkuje aj webové stránky prace.cz a jobs.cz, ktoré patria medzi najvýznamnejšie náborové portály v Česku.
Spoločnosť LMC by tento rok mala dosiahnuť tržby vo výške 15,6 milióna eur, pričom to predstavuje nárast takmer o štvrtinu. Ňou prevádzkovaný portál TopJobs.sk za tento rok ponúkol odhadom 25-tisíc pracovných pozícií.
LMC však nie je ani zďaleka jediným prevádzkovateľom náborových portálov, ktorý hlási medziročné nárasty. Vzostupný trend potvrdzujú takmer všetci dominantní hráči na trhu. "Medziročne sa nám tržby zvýšili o 12 percent," prezradila pre HN Ivana Molnárová, riaditeľka spoločnosti Profesia. Prostredníctvom rovnomenného portálu aktuálne hľadá prácu asi 50-tisíc ľudí. Konkurenčný portál Kariéra.sk, patriaci spoločnosti Zoznam, hlási dokonca zdvojnásobenie tržieb.
Sľubný rok je podľa odborníkov z brandže spojený s ožívaním na trhu práce počas prvej polovice roka 2011. "Narastajúce tržby odzrkadľujú zlepšenie situácie na trhu práce," podotýka Ivana Molnárová. Podľa nej bol najlepší najmä začiatok roka. "Ten bol na trhu práce optimistický, čo sa prejavilo i počte pracovných ponúk," podotýka. Výhľady do budúceho roka už také optimistické nie sú.
Podľa odborníkov z brandže možno slovenský trh s náborovými portálmi považovať za stabilný. "Podľa oficiálnych štatistík návštevnosti sa dá hovoriť len o dvoch dominantných hráčoch," uzatvára Katarína Zemanová.