Štedré investičné stimuly zahraničným investorom spájajú domácich podnikateľov. Najnovšie sa proti politike štátu ozývajú zamestnávateľské zväzy. Tie chcú zastaviť zvýhodňovanie zahraničných firiem. "Naším cieľom je presadzovanie investičných stimulov, ktoré by mohli využívať nielen zahraniční investori, ale aj domáci podnikatelia," povedal pre HN prezident Zväzu elektrotechnického priemyslu Ján Badžgoň. Pomôcť tomu má jednotný postoj zamestnávateľských zväzov.
Deformovanie trhu
Medializované informácie o investičnej pomoci Samsung a následné schválenie stimulov deviatim zahraničným firmám rozvírilo hladinu medzi našimi podnikateľmi. "Stimuly deformujú pracovný trh. Pocítili sme to príchodom Honeywellu do nášho regiónu," hovorí Daniela Vanečíková, finančná riaditeľka spoločnosti Spinea. Podľa jej slov je v Prešove a okolí už teraz nedostatok vhodných kandidátov a príchod nového investora situáciu skomplikuje. "Tento rok sme nabrali 70 ľudí. Takmer všetkých sme museli zaškoľovať, čo nás stálo nemálo prostriedkov," konštatuje a dodáva, že teraz o nich môžu prísť. "Tým, že Honeywell dostane dotáciu na pracovné miesto, môže našich ľudí preplatiť," vysvetľuje riaditeľka.
Domácich podnikateľov škrie najmä to, že nemajú nastavené rovnaké podmienky. "Už nám napadlo, že vytvoríme akciovú spoločnosť v Nemecku a cez ňu investujeme na Slovensku. Pripadá mi, že je to jediná možnosť ako docieliť to, aby nám štát pomohol," hovorí Badžgoň.
Zmena na ceste
"Investičné stimuly krivia podnikateľské prostredie, no pokiaľ sa nezrušia na úrovni Európske únie, Slovensko ich bude musieť poskytovať aj naďalej, ak chce zostať atraktívnou krajinou," konštatuje Tibor Gregor z Klubu 500. Podľa jeho slov by však malo byť prihliadané na špecifiká domácich firiem. "Naše podniky rozpracúvajú mnoho menších projektov, ktoré ako celok prevyšujú minimálne limity, no nejde o jeden investičný projekt, a preto nárok na stimuly nie je," hovorí Gregor.
Práve stimuly majú byť spoločnou témou, ktorá spája zamestnanecké zväzy u nás. "Začali sme rokovania s Republikovou úniou zamestnávateľov (RÚZ) aj Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, aby sme vystupovali jednotne a ďalej sa netrieštili," prezrádza prezident Zväzu strojárskeho priemyslu SR Milan Cagala.
Spoločná organizácia
Cieľom nemá byť len zmena politiky stimulov, ale aj vytvorenie silnejšieho protivníka vláde. "Spoločný hlas zamestnávateľov voči vláde či odborom považujem za dôležitý a z dlhodobého hľadiska je vytvorenie jednej zamestnávateľskej organizácie nevyhnutné," zhodnotil tajomník RÚZ Martin Hošták. Obdobné názory počuť aj z AZZZ. "Je potrebné snažiť sa o dohodu medzi zástupcami podnikateľov a následne tento postoj prezentovať vláde," uzatvára Branislav Masár, výkonný riaditeľ AZZZ. Okrem stimulov a rovnocenného postavenia pri rokovaniach s vládou chcú zväzy lepšie prepojenie so školstvom a zlepšovanie podpory exportu našich firiem.