StoryEditor

Recesisti investujú do pozemku na Mesiaci, na Marse či Venuši

20.11.2012, 15:28
Ako investovať do pozemkov mimo našej planéty.

Túžite vlastniť pozemok na Marse, Venuši či Mesiaci? Z pohľadu mnohých investorov ide o netradičnú investíciu i recesiu v jednom. Časom sa možno zhodnotí. Pred viac ako 15 rokmi, na celom svete, nevynímajúc ani Slovensko, mnohí podľahli boomu nákupu pozemkov na planétach našej slnečnej sústavy.

Hope prišiel na nápad
Medzi najznámejšie spoločnosti v danej oblasti patrí Luneárna ambasáda. Stojí za ňou kalifornský podnikateľ Dennis Hope. Jeho vesmírne dobrodružstvo sa začalo v roku 1980, keď si v Spojených štátoch amerických zaregistroval nárok na celý povrch Mesiaca a osem ďalších planét a ich satelitov. Na Slovensku je ambasáda od roku 2008 zastúpená firmou Darček-prekvapenie a majiteľkou Hanou Sekulovou, ktorá bola v roku 2009 ocenená v súťaži Podnikateľka Slovenska. „Pakt o Mesiaci a iných nebeských telesách bol podpísaný v roku 1967 členskými štátmi Organizácie spojených národov. V ňom je uvedené, že žiadny štát si nemôže robiť nároky na mimozemskú pôdu. Medzerou v zákone však bolo, že tento zákaz sa netýkal práv jednotlivcov či právnických osôb.“

Kúpiť si môžete aj meteorit
Práve túto „medzeru“ v zákone si všimol Dennis Hope, ktorý v roku 1980 požiadal príslušné úrady štátu Kalifornia o registráciu vlastníckeho práva. Túto skutočnosť oznámil vládam USA, Číny, dnešného Ruska a OSN. So samotným predajom pozemkov na Mesiaci začal po rade právnikov až o tri roky. Jeho podnikateľský zámer sa však nestretol len s pozitívnym ohlasom. Čelil niekoľkým súdnym procesom, pričom najväčší rozruch spôsobila žaloba v roku 2003. Sudca ju však nakoniec zamietol, pretože došiel k záveru, že nemá právomoc rozhodovať o iných planétach.

„Každému hovorím, aby nebral vesmírne pozemky smrteľne vážne, z veľkej časti je to recesia. Najväčší záujem ľudí, ktorí chcú blízkym darovať netradičný a osobný darček, je o pozemky na Mesiaci. Do istej miery je to dané aj tým, že naň vidia aj zo zeme, majú väčší pocit blízkosti. Lákajú ich aj pozemky na Marse, a to najmä vtedy, keď vedci odhalia o tejto planéte nové fakty,“ spresňuje Hana Sekulová. Trendom sú aj originálne meteority, ktoré pochádzajú priamo z nebeských telies a rozbitým na malé čiastky sa stávajú dostupnými aj pre bežných záujemcov.

Pozemok dostala k Vianociam
Ten svoj na Marse má aj pani Mária z Nitry, ktorá si priala zostať v anonymite. Dostala ho ako vianočný dar pred 16 rokmi. Jeho cena sa vtedy pohybovala na úrovni jednej akcie z 1. vlny kupónovej privatizácie. „Bola som medzi prvými 500 záujemcami, ktorí sa nechali nahovoriť na takúto recesiu,“ spomína. „V stanovách zmluvy stojí, že som majiteľkou pozemkov podľa amerických zákonov, ktoré platia pre celý svet. Iba v jednom prípade nemám na pozemok nárok, a to vtedy, ak sa na ňom objavia miestne žijúci ľudia. Považujem to za dobrú investíciu, hoci trocha netradičnú. Najmä pre moje vnúčatá či pravnúčatá. Vlastnícke práva totiž môžem predať, previesť na inú osobu, takisto podliehajú aj dedeniu,“ uzatvára rozhovor Mária.

Certifikát k investícii
Vlastníci tzv. mimozemských pozemkov dokonca nechali svoju recesiu zájsť tak ďaleko, že sa medzi sebou stretávali, vymieňali si odznaky, tričká, či iné pamiatkové predmety. Právo na vlastníctvo pozemku na Marse Mária potvrdzuje originálmi troch dokumentov. Certifikáty sú vytlačené na napodobnenine pergamenu a údaje o vlastníkovi pozemku sa dopisujú ručne. Podľa internetových zdrojov si pozemok na Mesiaci kúpili už viac ako dva milióny ľudí zo 176 krajín sveta. Niet sa čomu diviť. Netradičné darčeky v podobe takejto investície si získali aj mnohých Slovákov.

Koľko orientačne zaplatíte za pozemok (4 047 m2)
na Marse – 33,46 eura
na Venuši – 33,46 eura
na Mesiaci – 33,46 eura

Zdroj: Darcek-prekvapenie.sk, Lunarna-ambasada.sk

18. máj 2022 00:18