Oproti tomu istému štvrťroku predchádzajúceho roka hodnota ukazovateľa pre krajiny eurozóny vzrástla o dva percentuálne body. Pre krajiny Európskej únie bol zaznamenaný nárast až o tri percentuálne body.
Najvyššie percentuálne hodnoty vládneho dlhu ku HDP v prvom štvrťroku roka 2012 mali Grécko (132,4 %), Taliansko (123,3 %) a Portugalsko (111,7 %). Naopak, krajiny s najmenším vládnym dlhom boli Estónsko (6,6 %), Bulharsko (16,7 %) a Luxembursko (20,9 %).
Porovnanie posledného štvrťroka 2011 a prvého štvrťroka 2011 bolo pozitívne pre šesť krajín, v ktorých sa vládny dlh znížil a vo zvyšných 21 členských krajinách európskej únie narástol. Najvyšší nárast ukazovateľa bol v Litve (nárast o 4 percentuálne body), v Portugalsku (3,8 percentuálneho bodu) nasledovaným Španielskom (nárast o 3,7 percentuálneho bodu). Pod najvyšší pokles vládneho dlhu vzhľadom k HDP, ktoré malo Grécko (33 percentuálnych bodov), sa podpísala výmena dlhopisov s nižšími menovitými hodnotami.
Medziročné porovnanie hovorí o náraste dlhu v 23 členských krajinách a len v štyroch bol zaznamenaný pokles. Pokles tiež vedie Grécko (20 percentuálnych bodov), z toho istého dôvodu ako v štvrťročnom porovnaní, zatiaľ čo najvyšší nárast bol v Portugalsku (17,2 percentuálneho bodu)
Miroslav Kmeťko, Pavel Škriniar
Ekonomická univerzita v Bratislave
