StoryEditor

Modrá linka má oddnes nové číslo

12.01.2003, 23:00

Podľa prieskumov má každý desiaty muž nejakú sexuálnu dysfunkciu, zväčša sa pred lekármi o svojich problémoch ostýchajú či boja hovoriť. Slovenskí muži sú pritom najčastejšie postihnutí erektilnou dysfunkciou a predčasnou ejakuláciou, ktoré sa dajú liečiť pomerne jednoducho. Tým, ktorí majú obavy vyhľadať pomoc lekára priamo, pretože sa boja pritiahnutia nežiaducej pozornosti, je určená takzvaná Modrá linka.
V tejto telefonickej poradni sa problémami mužov, ktorí majú strach navštíviť svojho lekára, zaoberajú členovia Slovenskej sexuologickej spoločnosti, ktorá vznikla v roku 1972 pri Slovenskej Lekárskej spoločnosti. Slovenská sexuologická spoločnosť združuje vyše štyristo odborníkov z oblasti sexuológie, urológie, gynekológie, psychiatrie, klinickej psychológie a ďalších medicínskych odborov, ktoré sa venujú poruchám sexuálneho života nielen v andrologickej oblasti, ale aj gynekologickej a psychiatrickej sexuológii. Zárukou odbornej pomoci nie je iba spolupráca s psychiatrickou, urologickou a gynekologickou spoločnosťou, ale aj so Spoločnosťou pre plánované rodičovstvo, Českou sexuologickou spoločnosťou, i ustavičné štúdium a konzultácie na rôznych odborných seminároch a vzdelávacích podujatiach.
Od vzniku Modrej linky už lekári poradili takmer 10 000 záujemcom. Až 85 % telefonujúcich boli muži od 45 do 54 rokov, najviac, až 40 percent otázok, sa týkalo erektilnej dysfunkcie a vyše 15 percent mužov trápila predčasná ejakulácia. Muži hľadali prostredníctvom telefonickej konzultácie pomoc zväčša pri vlastných ťažkostiach, no na odborníkov z Modrej linky sa v nemalom počte obracali aj ženy. Zaujímavé je, že ony od odborníkov žiadali rady predovšetkým pre svojich partnerov. Podľa psychológa a sexuológa PhDr. Róberta Máthé je dôvodom aj fakt, že muži ťažko prekonávajú zábrany hovoriť o svojich sexuálnych problémoch nielen s lekármi, ale aj so svojimi blízkymi.
Modrá linka, ktorá funguje od roku 2001 v pracovných dňoch od 15.00 do 19.00 hodiny a kde je na otázky týkajúce sa problémov intímneho partnerského života pripravený odpovedať urológ, sexuológ, gynekológ, psychiater alebo psychológ, umožňuje každému z volajúcich zostať v úplnej anonymite.
Pre záujemcov o rady jej odborníkov je však dôležité vedieť, že oddnes, 13. januára, sa na ňu dovolajú na zmenenom telefónnom čísle 18 218. Je dostupné z pevnej siete SR, odborné rady na ňom poskytujú špecialisti bezplatne a hovory stoja z celého územia SR toľko, ako hovory prvého tarifného pásma.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
01. júl 2022 07:24