04.07.2014, 14:57

Ďalšia kauza s potravinami. Maďari majú mäso s antraxom

Zdrojom nákazy antraxom je zrejme mäso vo verejných stravovacích zariadeniach. Do potravín sa mohla dostať z ilegálnej porážky rumunských zvierat.

Päť ľudí nakazených slezinovou sneťou - chorobou známou aj pod označením antrax - hospitalizovali v maďarskom Tiszafürede, 148 kilometrov východne od Budapešti. Informovala o tom dnes komerčná televízia ATV.

Primátorka mesta Erika Pintérová uviedla, že zdrojom nákazy mohlo byť mäso vo verejných stravovacích zariadeniach. Infikovanie potvrdili aj príslušné orgány. 

Centrom nákazy je mestská časť Kócsújfalu v okrajovej časti Tiszafüredu. Tam vo štvrtok zorganizovali aj mimoriadne fórum pre obyvateľov, na ktorom informovali o situácii.


V prípade zanedbania liečby dôjde k otrave krvi a v 20 percentách končí ochorenie smrťou.


Bývalý ľavicový štátny tajomník ministerstva poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Zoltán Gögös pre televíziu ATV pripustil, že nákaza sa mohla do potravinového reťazca dostať z ilegálnej porážky zvierat rumunského pôvodu.

Slezinová sneť, alebo aj antrax, je infekcia, ktorá môže postihnúť zvieratá i ľudí. Baktéria Bacillus anthracis, ktorá toto ochorenie spôsobuje, môže byť použitá aj ako biologická zbraň. V prípade zanedbania liečby dôjde k otrave krvi a v 20 percentách končí ochorenie smrťou. Liečba antibiotikami je účinná a nákaza sa nešíri medzi ľuďmi, konštatovala ATV.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.