Osobných bankrotov na Slovensku pribúda. Potvrdzujú to údaje za tretí štvrťrok 2014, počas ktorého u nás zbankrotovalo 115 občanov, o 5 viac ako v druhom kvartáli (110) a o 26 viac ako v rovnakom období minulého roka (89). Ukázala to aktuálna analýza spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau.
Patová situácia
Ako dôvod podania žiadosti o osobný bankrot pretrváva bezvýchodisková situácia, do ktorej sa niektorí občania dostali kvôli neschopnosti splácať svoje finančné záväzky. Spúšťačom problémov je najčastejšie strata zamestnania, zníženie pracovnej schopnosti pre chorobu či nedostatočná výška príjmov v pomere k výške dlhov a ďalším životným nákladom.
V priemere pripadlo na jeden mesiac 38 osobných bankrotov, čo je o osem viac ako v rovnakom období vlaňajška (30). Doposiaľ najvyšší mesačný počet osobných bankrotov, 45 z mája 2014, však tretí štvrťrok prekonať nedokázal – najviac ich pripadlo na september, „len“ 44. Vývoj počtu osobných bankrotov v tretích štvrťrokoch od roku 2006 zobrazuje nasledujúci graf.
Odlišnosti medzi krajmi
Regionálne rozdiely medzi krajmi pretrvávajú dlhodobo. Najviac vyhlásených osobných bankrotov bolo kvartálne od roku 2009 až po prvý štvrťrok 2014 v Banskobystrickom kraji. V druhom kvartáli sa rovnaký počet bankrotov (19) vyhlásil v Banskobystrickom aj v Bratislavskom kraji a v treťom štvrťroku 2014 bol krajom s ich najvyšším počtom (21) bratislavský región. Obidva kraje sa podieľali na celkovom počte osobných bankrotov takmer tretinou (31,3 percent), najmenej sa ich vyskytlo v Nitrianskom (11) a Žilinskom kraji (5).
Počet vyhlásených osobných bankrotov medziročne klesol v jedinom, a to v Banskobystrickom kraji. Kým v rovnakom období minulého roka bol s 19 osobnými bankrotmi regiónom s ich najvyšším počtom, pokles o 4 – na 15 bankrotov – teda o 21 percent, ho zaradil v treťom štvrťroku 2014 na druhé miesto.
Najväčší medziročný nárast sa rovnako ako v druhom štvrťroku 2014 zaznamenal v Žilinskom kraji. Počet bankrotov tu vzrástol z piatich v treťom štvrťroku vlaňajška, keď ich tu bolo najmenej, o osem, teda až o 160 percent. To spôsobilo, že žilinský región sa stal v tohtoročnom treťom štvrťroku už krajom s ich tretím najväčším počtom (13). V jedinom kraji, Prešovskom, sa počet osobných bankrotov medziročne nezmenil (14). Najmenej ich vyhlásili (11) v nitrianskej lokalite.
Česko oproti nám vedie
Napriek tomu, že počty osobných bankrotov kvartálne stúpajú, nemôže ho využiť každý. Postup oddlženia je totiž v našich podmienkach finančne aj časovo náročnejší než napríklad v Česku, kde ho využíva výrazne viac občanov. Zatiaľ čo v treťom štvrťroku 2014 pripadali u nás na 100-tisíc obyvateľov iba dva osobné bankroty, u západných susedov 45. Počet týchto bankrotov v Česku v treťom štvrťroku 2014 (4 686) takmer dvojnásobne prevýšil ich počet v kategórii právnických osôb, ale aj fyzických osôb – živnostníkov (2 369), kým u nás ich bolo o 33 menej (82 vyhlásených konkurzov).
Ako urobiť osobný bankrot
- Môže oň požiadať osoba, ktorá dlhuje najmenej dvom veriteľom a nie je schopná splácať dlhy.
- Táto osoba musí vlastniť majetok aspoň v hodnote 1 659,70 eura.
- Preddavok pri podaní návrhu na vyhlásenie osobného bankrotu je 663,88 eura. Riešiť sa to dá pôžičkou, ktorá sa môže, ale nemusí uspokojiť v rámci konkurzu a oddlženia.
- Proces môže trvať aj niekoľko rokov. Po s končení súd stanoví tri roky ako skúšobnú lehotu a určí splátky.
- Dlžník sa musí snažiť získať zamestnaniť alebo musí podnikať. Ak nebude splácať splátky, súd môže zrušiť skúšobnú lehotu bez rozhodnutia o oddlžení a veritelia si budú vymáhať zvyšné peniaze.