ZAMESTNANEC
Ak je zamestnanec práceneschopný, nedostáva nemocenské už od prvého dňa, odkedy je PN. Najskôr ide o tzv. náhradu príjmu, ktorú mu poskytuje zamestnávateľ. Ten mu poskytne mzdu za všetky kalendárne dni, aj keď na niektorý z nich pripadne víkend či sviatok, a to do 10. dňa, čo je pracovník na péenke. Ak je chorý dlhší čas, od 11. dňa mu poskytuje nemocenské Sociálna poisťovňa. Dávku dostane za všetky dni, počas ktorých je uznaný ako práceneschopný, teda aj za víkend. Nemocenské sa poskytuje najdlhšie do uplynutia 52. týždňa.
Čo sa mení v PN pre zamestnanca
Za absenciu príjmu sa bude od januára 2014 považovať iba príjem dosiahnutý prácou, nebudú sa zaň považovať napríklad odstupné alebo rôzne príspevky. Po novom sa nemocenská dávka nevyplatí len v prípade, ak príjem vyplatený za mesiac, v ktorom zamestnanec bol na PN, respektíve na materskej dovolenke, súvisel s prácou, ktorú vykonal v čase, keď poberal materské alebo nemocenské.
Ako sa určuje výška PN
za prvé 3 kalendárne dni – 25 % denného vymeriavacieho základu (platí zamestnávateľ). Od 4. do 10. kalendárneho
dňa – 55 % denného vymeriavacieho základu (platí zamestnávateľ). Od 11. kalendárneho dňa – 55 % denného vymeriavacieho základu (platí Sociálna poisťovňa). Výšku percent náhrady je možné dohodnúť v kolektívnej zmluve aj vyššiu (najviac 80 % z denného vymeriavacieho základu).
ŽIVNOSTNÍK
Pokiaľ ste ako živnostník povinne alebo dobrovoľne nemocensky poistenou osobou, t. j. platíte si odvody do Sociálnej poisťovne, máte v prípade choroby alebo úrazu nárok ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.