StoryEditor

Fakturujete do cudziny? Pozor na dépéha, riskujete pokutu

08.01.2015, 12:15
Možno sa musíte registrovať k dépéha, hoci platcom nebudete. Keď tak neurobíte, riskujete pokutu až 20-tisíc eur.

Pracujete na faktúru pre českú firmu a dodávate im vlastné služby? Potom by ste si mali dať pozor. Musíte sa totiž registrovať k dani z pridanej hodnoty na Slovensku. A to môže byť pre mnohých živnostníkov kameňom úrazu. Pozrite sa prečo.

Príjem z Česka? Preverte si dépéhačku

Slovenský živnostník Ivan (meno máme v redakcii), podnikajúci ako programátor, má problém. V decembri minulého roka urobil IT práce pre českú firmu, ale zrazu zistil, že ho čaká nemálo byrokracie. Ako totiž potvrdzuje Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska, keďže službu dodal do sídla českého odberateľa, neminú ho viaceré povinnosti k dépéha.

U Ivana môžu nastať dve situácie. Buď už je registrovaným platiteľom k dépéhačke, alebo nie. „Ak už je registrovaný k dépéha na Slovensku (§ 4 alebo § 7 zákona o DPH), pričom svoje služby uvádza v súhrnnom výkaze o DPH, nemá žiadne povinnosti navyše. V opačnom prípade ho však neminie povinnosť podať žiadosť o registráciu podľa paragrafu sedem,“ tvrdí poradkyńa.

Štát vás sleduje. Myslite na svoje povinnosti

Podľa účtovníčky sa však v druhom prípade nestáva klasickým platiteľom DPH.  V praxi to znamená, že naďalej fakturuje dodávky bez dépéhačky, avšak  po skončení kalendárneho štvrťroka musí podať súhrnný výkaz daňovému úradu. To však nie je všetko. „Po podaní žiadosti o registráciu podľa uvedeného paragrafu, musíte ako podnikateľ uzatvoriť so správcom dane dohodu o elektronickej komunikácii a všetky súhrnné výkazy, ako aj daňové priznania k DPH podávať elektronicky,“ radí účtovníčka.

Veľa ľudí - drobných živnostníkov - vykonáva práce  pre zahraničné firmy v Česku či v Rakúsku, a tí častokrát ani netušia, že by sa mali na dépéhačku registrovať. Pri nákupe alebo dodávke služieb zo či do zahraničia hovorí zákon celkom jasne o povinnej registrácii ešte pred samotnou dodávkou tovaru či služby. 

Pozor na pokutu. Až 20 000 eur

Čo by ste si teda mali preveriť v takýchto prípadoch, ak niekomu fakturujete svoje služby? V prvom rade by ste sa podľa Romana Konráda, daňového poradcu firmy Profinam, mali zaoberať otázkou, či poskytujete služby zo Slovenska do zahraničia, alebo priamo v inom štáte. „V prvom prípade sa musíte registrovať na daňovom úrade ešte pred tým, ako službu poskytnete. V druhom prípade by museli vychádzať priamo zo zákona o dépéhačke danej krajiny a splniť ich podmienky.“

V prípade nesplnenia registračnej povinnosti vám môže daňový úrad uložiť  pokutu od 60 do 20 000 eur.  Registrácia podľa paragrafu sedem však podľa  Martina Ťažkého z Finančnej správy neznamená, že sa stávate platiteľom dépéha. „V takomto prípade nie ste platiteľom dépéha, nemá nárok na odpočet dane, a taktiež pri dodávkach tovarov a služieb si k  cene neuplatňuje 20 percent tejto dane.“


Novinka!
Od 1. januára 2015 nie je podanie kontrolného výkazu viazané na deň podania daňového priznania. Kontrolný výkaz k DPH máte povinnosť podať do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia. Kontrolný výkaz a daňové priznanie je po novom možné podať v ktorýkoľvek deň, najneskôr v zákonom stanovenej lehote.
 
Aké povinnosti si musíte splniť pri registrácii (paragraf 7 zákona o DPH):
- podávať súhrnný výkaz za každý kalendárny štvrťrok (inak pokuta od 60 do 3 000 eur) 
- vyhotoviť faktúru do 15 dní od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bola dodaná služba pre firmu z iného členského štátu, 
- viesť záznamy o  dodaných službách s miestom dodania v inom členskom štáte  

01 - Modified: 2007-02-10 16:22:44 - Feat.: 0 - Title: GlaxoSmithKline zvýšil vlani zisk pred zdanením medziročne o 16 %
01 - Modified: 2024-04-05 05:53:29 - Feat.: - Title: Pistáciová a čokoládová? Firemné hodnoty nie sú zmrzlina 02 - Modified: 2024-04-01 08:33:25 - Feat.: - Title: Firmy majú problém udržať krok s aktualizáciami softvéru VPN, upozorňuje Eset 03 - Modified: 2024-03-22 17:00:00 - Feat.: - Title: Konkurzy stúpli na Slovensku na historické maximum. Najväčší úpadca v pyramídovej schéme utopil 50 miliónov 04 - Modified: 2024-03-15 13:33:00 - Feat.: - Title: Krok Bruselu do slovenských daní je cez čiaru, varuje biznis a žiada zmenu sporného návrhu 05 - Modified: 2024-03-10 12:12:25 - Feat.: - Title: Na Slovensku hrozí firmám zvýšené riziko konkurzov. Minulý rok zasiahnuté podniky zamestnávali 1600 ľudí
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
18. apríl 2024 10:24