Ako si živnostníci môžu znížiť daň z príjmu za rok 2015? Daňovými výdavkami, ktoré si do konca decembra stále môžu odrátať od účtovného výsledku hospodárenia a legálne si tak upraviť daň. Pozor však na uznateľnosť výdavkov. Nie všetky z tých, ktorými ste si v predošlom období znížili daň, fungujú tak aj teraz.
1. Čo musí spĺňať daňový výdavok:
– musí sa preukázať účtovným dokladom
– musí sa vynaložiť na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľného príjmu
– musí byť zaúčtovaný v účtovníctve alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka
– prioritné je, ako súvisí s vašimi príjmami, až druhotná je jeho hospodárnosť.
2. Pozor na limitovanie niektorých výdavkov
V tomto roku sa rozšíril zoznam limitovaných výdavkov, ktoré sú v zákone definované ako daňové výdavky po zaplatení, sú to:
– výdavky na provízie za sprostredkovanie (u prijímateľa služby), a to aj vtedy, ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych alebo obdobných zmlúv, najviac však do výšky 20 percent z hodnoty sprostredkovaného obchodu
– výdavky na získanie noriem a certifikátov, v praxi ide najčastejšie napríklad o certifikáty ISO, ktoré sa môžu zahrnúť do základu dane rovnomerne, počas doby ich platnosti, najviac však počas 36 mesiacov.
3. Ako zistíte, čo je daňovo uznateľný/neuznateľný výdavok
– V prvom kroku vylúčte, že daný výdavok nie je priamo uvedený v paragrafe 21 zákona o dani z príjmov, teda, že nefiguruje v zozname výdavkov, ktoré nie sú daňovými výdavkami.
– Ak sa v zozname nenachádza, treba sa presvedčiť, či je dokladom dostatočne preukázané, že príslušný výdavok bol naozaj vynaložený.
– Dokladom môže byť napríklad faktúra o kúpe tovaru, materiálu, o vykonanej službe a podobne, ako aj ďalšie doklady preukazujúce vynaloženie výdavku.
– Tretím a zároveň najťažším krokom je posúdiť, či produkt alebo službu možno zaúčtovať medzi daňové výdavky podľa paragrafu 19 zákona o dani z príjmov.
– To, či je výdavok daňovo uznateľný, priamo súvisí s charakterom vášho podnikania.
– Záleží iba na vás, či dokážete výdavok pred daňovou kontrolou obhájiť argumentmi ako výdavok potrebný na dosiahnutie príjmov.
4. Čo nie je daňový výdavok
– ten, ktorý nesúvisí s vaším zdaniteľným príjmom, aj keď ste ho zaúčtovali
– ten, pri ktorom presvedčivo nedokážete, že bol nevyhnutne spojený s dosahovaním vašich príjmov.
„Správnymi“ výdavkami napríklad nie sú:
– výdavky na kúpu či iné obstaranie majetku (hmotného aj nehmotného)
– na technické zhodnotenie (napríklad opravu)
– presahujúce predpísané finančné limity
– výdavky, ktoré zakazujú niektoré predpisy alebo zákony
– na reprezentáciu a reklamné predmety v hodnote nad 17 eur za jeden predmet, pričom za reklamné predmety sa nepovažujú darčekové reklamné poukážky
– na osobnú potrebu.