Či už ste živnostník alebo máte firmu, na začiatku (alebo aj počas) podnikania iste občas premýšľate, či sa vám oplatí stať sa platcom dane z pridanej hodnoty, teda DPH. Registrácia je totiž povinná len v určitých prípadoch, no môžete sa stať platcom DPH aj dobrovoľne. Vtedy je dobré zistiť si, s akými odberateľmi či dodávateľmi podnikáte. Platca DPH sa oplatí najmä vtedy, ak chcete nakupovať tovar alebo rôzne služby bez DPH.
Ak už sa ale rozhodnete stať sa platcom, musíte rátať s ďalšími povinnosťami ako je zasielanie mesačných alebo kvartálnych daňových priznaní k DPH (záleží od toho, či ste platcom mesačným alebo štvrťmesačným), tiež sa nevyhnete zasielaniu kontrolných výkazov (v rovnakom termíne ako daňové priznanie k DPH) a v neposlednom rade plateniu daní. Odborníci odporúčajú zvážiť pri rozhodovaní najmä to, čo bude (alebo je) predmetom vášho podnikania, v akom štáte plánujete podnikať a tiež v akom rozsahu.
Takto sa stanete platcom DPH
- Podnikateľ sa môže rozhodnúť, že bude platca dane z pridanej hodnoty, a to aj pred dosiahnutím zákonnom stanoveného obratu, teda pred dosiahnutím ročného obratu vo výške 49 790 eura za 12 po sebe idúcich mesiacov.
- Ak sa rozhodnete stať sa platcom DPH dobrovoľne, podajte žiadosť o dobrovoľnú registráciu za platiteľa DPH.
- Pri podávaní žiadostí je podstatná skutočnosť to, či ste zdaniteľnou osobou, teda či vykonávate ekonomickú činnosť v zmysle zákona o DPH.
- Žiadosť o dobrovoľnú registráciu môže podať aj ten, kto v čase podania žiadosti nerobí žiadne zdaniteľné obchody, no má zámer vykonávať podnikateľskú činnosť.
- Žiadosť o registráciu nájdete tu alebo na stránke Finančnej správy.
- Daňový úrad vám následne po posúdení žiadosti (do 21 dní) pridelí IČ DPH, ktoré budete ďalej uvádzať na všetkých dokladoch týkajúcich sa vášho podnikania.
Pozrite sa, ako nakupovať bez DPH
- Nakupovať „bez DPH“ znamená, že sa stanete platcom dane z pridanej hodnoty, ak sú aj vaši odberatelia alebo dodávatelia platcovia.
- Ak ako platca DPH nakúpite tovar alebo službu od platcu DPH, zaplatenú daň si odpočítate od prijatej dane a štátu odvediete len rozdiel medzi zaplatenou a prijatou daňou z pridanej hodnoty.
- Môže sa však stať, že vám vyjde v priznaní nedoplatok alebo preplatok, ktorý vám štát vráti.
- Ak však ako platiteľ DPH predáte tovar alebo službu neplatiteľovi DPH, pre vášho obchodného partnera to nebude výhodné, pretože sa mu zvýši cena o DPH, ktorú musí zaplatiť a naopak – ak vy nie ste platca DPH a nakupujete od platcu, vyfakturovaná vám bude suma + DPH vo výške 20 percent.
- To znamená, že čím viac vašich obchodných partnerov platí DPH, tým viac sa vám oplatí registrovať sa pre daň z pridanej hodnoty.