Štefan Frimmer, hovorca Slovenskej sporiteľne:
Naši klienti najviac obľubujú sporenie k účtu. Priemerná suma sporenia sa pohybuje okolo 70 eur mesačne. Takmer polovica klientov s osobnými účtami má sporenie už zriadené. Najväčší záujem je o sporenie k účtu s mesačným pripisovaním úrokov. Čo sa týka termínovaných vkladov, klienti v poslednom čase preferujú 12-mesačnú viazanosť. Podľa prieskumu, ktorý pre nás realizovala spoločnosť Imas International, sú na Slovensku najvyužívanejšie sporiace účty, životné či kapitálové poistenie a stavebné sporenie. A tieto typy produktov majú v podstate rovnaké zastúpenie medzi všetkými vekovými skupinami.
Juraj Štefanovič, PR špecialista, ČSOB
Najobľúbenejším druhom sporenia sú sporiace účty, na ktorých majú ľudia nasporené priemerne 4 108 eur. Priemerný vek klienta, ktorý si sporí, je 43 rokov a len o niečo častejšie si odkladajú financie ženy ako muži (v pomere 51 : 49 percent). Úspory na sporiacich účtoch narástli oproti roku 2012 o 29 percent. Z hľadiska celkových depozitov (sumár financií na bežných, sporiacich, termínovaných vkladoch a vkladných knižkách) sa objem vkladov medziročne zvýšil o 2 %. V porovnaní s rokom 2012 ide o nárast o viac ako 3 %. Z našich štatistík tiež vyplýva, že sporenie na vkladnej knižke začína byť pre klientov čoraz menej atraktívne. Vo väčšine bánk ide o historické produkty, ktoré skôr „dožívajú“. Rastúcu tendenciu majú, naopak, sofistikovanejšie produkty, či už sporiace účty alebo investičné produkty, t. j., podielové fondy a životné poistenie. Z investičných produktov zaznamenávame najväčší nárast v predaji podielových fondov. Celkový objem financií uložených v podielových fondoch nám medziročne narástol o 16 %.
Sberbank SlovenskoĽubomíra Chmelová, PR manažérka a hovorca
Za posledné roky pozorujeme mierny trend presúvania úspor z viazaných vkladov na produkty bez viazanosti. Zjednodušene povedané – ľudia chcú mať viac peňazí poruke podľa potreby než v minulosti. Bežné či sporiace účty tak narastajú na popularite a postupne dobiehajú najtradičnejší a najobľúbenejší depozitný produkt – termínovaný vklad. Kým na termínovaných vkladoch je dnes uložených takmer 46 percent všetkých vkladov v bankách, na vkladoch bez viazanosti (najmä bežné účty) je už vyše 43 percent všetkých vkladov v bankách. Naši klienti si veľmi obľúbili náš nový štedrý termínovaný vklad s viazanosťou na 18 mesiacov (9 + 9 mesiacov) a takisto často siahajú po vkladových účtoch s rôznou výpovednou lehotou. Za posledné dva roky najrýchlejšie narástli úspory mladým ľuďom od 18 do 30 rokov.