18.11.2013, 08:00

Štát chce daň skôr, ako si na ňu firmy zarobili

Spoločnosti sa už daniam nevyhnú, aj nesolventné ich budú musieť platiť.

Keby daňové licencie platili firmy už teraz, eseročky podnikateľa Stanislava Košúta by za rok odviedli štátu 20-tisíc eur. Dôvod? Keďže pripravujú projekty, ktoré budú ziskové až o niekoľko rokov, nemajú žiadny príjem, iba náklady a teda neplatia ani dane z príjmu. Vláda však všetkým obchodným spoločnostiam, ktoré neplatia dane, alebo ich majú nízke, chce napariť minimálnu daň, ľudovo povedané, daň zo straty, či z neúspechu. A je pritom jedno, či daň z príjmu firmy neplatia úmyselne, alebo preto, že nemajú žiadne zákazky a teda ani tržby. 

„Smola“ Košútových firiem je v tom, že príprava projektov na výrobu elektrickej energie, ktoré zabezpečujú, vyžaduje dlhý čas - dva až sedem rokov, takže zisk a následne aj daň, prinesú pomerne neskoro. A napriek tomu aj takéto spoločnosti majú byž zdanené. „Licencie tak môžu byť pre firmy zničujúce,“ upozorňuje Košút a pokračuje: „Máme desiatky projektov. Každý z nich je kvôli požiadavkám financujúcich bánk zastrešený jednou eseročkou“. To podľa neho znamená, že matke týchto eseročiek hrozí platenie daní viac rokov za sebou, hoci jednotlivé jej firmy nebudú ešte zarábať.

Licencie začnú firmy platiť v roku 2015 za zdaňovacie obdobie 2014. Najnižšia je 480 eur, ďalšia 960 a najvyššia 2 880 eur. Akú bude tá-ktorá spoločnosť platiť, závisí od výšky jej tržieb a toho, či je, alebo nie je platiteľom DPH.

Články k tejto téme nájde tu:

1) Štát chce daň, na ktorú firmy nezarobili - celý text
2) Ktoré podniky to budú mať od budúceho roka ťažšie
3) Čo tak napariť firmám daň z komínov a okien
4) Kým začne platiť nová daň, štát ju možno zruší
5) Časť „spiacich“ firiem podnikatelia zlikvidujú
6) Kažimírov „rok bez licencie“ môže byť kratší
7) Je správne, aby aj firmy, ktoré sú v strate, platili dane?

Alebo viac o téme nájdete v prílohe Podnikanie v HN 18. novembra

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.