29.07.2013, 15:00

Ako obchodovať s partnerom z EÚ

Čo by ste mali vedieť, ak v rámci dodávania a poskytovania služieb obchodujete s firmami z Európskej únie

Ak chcete dodávať, alebo prijímať službu od firmy z niektorej z krajín EÚ, musíte sa zaregistrovať pre účely DPH. Či už bude vaša firma fungovať ako registrovaná len pre zahraničie, alebo platiteľ DPH.

topimg_20669_ben_rattray_600x400.jpg

Dôležité údáje
Ak dodávate službu zahraničnej spoločnosti, potrebujete vedieť identifikačné údaje odberateľa, teda jeho IČ DPH (VAT code, čiže číslo pre registráciu DPH v danej krajine Európskej únie). Faktúru odberateľovi vystavíte bez DPH a nášmu daňovému úradu zašlete tzv. súhrnný výkaz. Ide o tlačivo, v ktorom uvediete IČ DPH odberateľa a vyfakturovanú sumu. Tento výkaz slúži na kontrolu dodávok služieb a tovarov v rámci EÚ. 

DPH neodpočítate
Iné je to vtedy, ak službu zo zahraničia nakupujete. V prípade, že sa registrujete len pre obchod so zahraničím (ak je to registrácia podľa §7a zákona o DPH), nemáte nárok na odpočet DPH. Toto je aj dôvod, prečo daňový úrad nemá problém s registráciou firiem podľa tohto paragrafu. Totiž ak firma nemá nárok na odpočet, nemôže vzniknúť ani nárok na nadmerný odpočet. Ak ste registrovaní podľa uvedeného paragrafu a prijímate službu od partnera z EÚ, musíte z prijatej služby podať priznanie k DPH a zaplatiť daň. Faktúru od dodávateľa totiž obdržíte bez DPH. Na faktúre bude uvedené, že povinnosť DPH sa prenáša na vašu firmu.

Ak ste klasickým platiteľom DPH, máte nárok na odpočet tejto dane. Čiže, v rámci DPH vykonáte tzv. samozdanenie. Inak povedané, v jednom zdaňovacom období odvediete a súčasne si aj uplatníte DPH. Výsledkom bude nulový efekt. Tento krok zaznamenáte v priznaní k DPH.

Ján Králik, JK TAX

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.