StoryEditor

Chcete predávať tovar z dovozu? Potrebujete jeho certifikát

10.03.2014, 13:00
Autor:
turtur
Aké podmienky musia splniť podnikatelia, aby si mohli otvoriť predajňu s textilom a sladkosťami z dovozu. Odpovedajú naši experti.

1. Predaj cukríkov z Ukrajiny

Som živnostníčka a chcem si otvoriť malý butik, v ktorom budem predávať cukríky dovezené z Ukrajiny, napísala HN Tatiana Bokočová. Chcela by vedieť podrobnosti o dovoze tovaru z Ukrajiny a aké doklady na to potrebuje.

Tovar sa môže predávať len vtedy, ak podnikateľ má certifikát na jeho uvedenie na trh. Takýto doklad vydá certifikačná organizácia, napríklad skúšobný ústav, atď. Väčšinou si však certifikáciu dá urobiť už samotný výrobca, takže doklad o tom si treba od neho len vyžiadať. „Ináč na dovoz tovaru nie je potrebné nič extra,“ informuje expert HN, advokát Arpád Barczi.  Pripomína, že pri dovoze tovaru z mimo EÚ sa podáva na colnici jednotná colná deklarácia. K nej treba pripojiť faktúry a prípadne aj prepravné doklady. Ak tovar prepravuje dopravca, na jeho dovoz v rámci EÚ treba mať CMR-ku, teda dohodu o prepravnej zmluve v medzinárodnej cestnej doprave. „Ak si dopravu zabezpečujete sama a v rámci EÚ, tak počas nej musíte mať pri sebe aspoň dodací list,“ pripomenul Barczi. 
List CMR sa vystavuje v troch kópiách. Prvá - červená časť je pre odosielateľa, druhá - modrá časť je pre príjemcu a tretia - zelená pre dopravcu. Ďalšie kópie sú pre colníkov atď. 

2. Tovar z Číny kúpený cez internet

Čitateľka HN Monika Gajdošíková si chce otvoriť obchod s oblečením, ktoré by nakupovala z Číny cez internet. Chcela by vedieť, či jej tovar budú kontrolovať colnici a či bude za to platiť clo. Pýta sa, či ho vôbec môže v obchode predávať.

„Ak budete tovar nakupovať z Číny, potrebujete registráciu na colnom úrade,“ pripomína Monike expert HN na účtovníctvo, Martin Palkovič. Ak jej tovar privezie kuriérska služba, môže ju  požiadať o zastupovanie v colnom konaní, takže administratívne formality vybaví za podnikateľku. „Ale ak tovar príde Slovenskou poštou, doručia ho na colnicu, kde ho zadržia. Následne vás vyzvú, aby ste predložili prílušné dokumenty a prišli na vybranú poštu, kde prejdete colným konaním,“ vysvetlil Palkovič. Monika potom bude musieť zaplatiť clo a daň z pridanej hodnoty. DPH je 20 percent z hodnoty tovaru. Výška cla závisí od jeho začlenenia v colnom sadzobníku. „Ak by ale tovar porušoval duševné vlastníctvo, tak by ho štát zadržal a zlikvidoval,“ upozornil Palkovič.  

01 - Modified: 2006-02-20 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Irving sa priznal, dostal tri roky
01 - Modified: 2022-11-10 23:00:00 - Feat.: - Title: Mini triky, ktoré nosia maxi predaje 02 - Modified: 2022-10-28 10:45:29 - Feat.: - Title: Musk kúpil predražený Twitter. Prvý krok pre svoju sieť absolútnej slobody prejavu? Vyhodil vedenie 03 - Modified: 2022-10-22 17:25:36 - Feat.: - Title: Aké odevy a doplnky ľudia teraz kupujú najviac? Pandémia zmenila svet módy, hovorí pre HN šéf Zalanda 04 - Modified: 2022-10-13 22:00:00 - Feat.: - Title: Vybavenie predajne: Ako najlepšie zariadiť svoj obchod? Myslite na toto 05 - Modified: 2022-09-12 12:58:00 - Feat.: - Title: Nemci doviezli v júli z Ruska tovar za takmer 3 miliardy eur, medziročne o desať percent viac
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
23. november 2022 17:36