StoryEditor

Rozdeľte si majetok po rozvode. Do troch rokov

27.08.2014, 00:00
Komu pripadne dom, chata či auto? Tak takéto otázky často riešia mnohé manželské páry po rozvode. Ako si teda vysporiadať majetok?

Kým si exmanželia rozdelia majetok,  spoločná nehnuteľnosť či hnuteľný majetok, patriaci do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, zostáva vo vlastníctve oboch. Je to aj prípad našej čitateľky Renáty, ktorá rieši problém: jej bývalý manžel chce prefinancovať hypotéku na byt, v ktorom zostal sám. Zaujíma ju, či stratí nárok na majetkové vyrovnanie po rozvode. 

Dohoda pomôže obom exmanželom

Advokát  Milan Ficek z kancelárie Ficek & Ficeková jej odporúča súhlasiť s takýmto prefinancovaním čím skôr. „Ak by ste totiž s tým nesúhlasili, a bývalý manžel by ju po rozvode začal splácať sám, keďže banka mu to nepovolí bez vášho súhlasu, tak potom bude splácať mesačné splátky. Z nich veľká časť sú zmluvné úroky. Istina úveru sa bude znižovať len veľmi pomaly.“ Navyše môže od Renáty žiadať zaplatiť polovicu každej jednej splátky. Ak by naopak povolila prefinancovanie úveru, banka vystaví potvrdeniu k uvedenému dátumu prefinancovania o výške zostatku istiny. „Keď túto istinu exmanžel splatí, zastaví tak vašu povinnosť platiť úver voči banke a úroky nebudú rásť. Má pritom právo požadovať od vás v rámci vyrovnania bezpodielového spoluvlastníctva uhradenú sumu zohľadniť,“ tvrdí advokát.

Treba hľadať čo najlacnejšie formy

Ak sa exmanželia dohodnú, je to určite lacnejšie ako súd. A, samozrejme, aj rýchlejšie. Obsah dohody závisí podľa notára Petra Dancziho z Nových Zámkov od toho, čo všetko si manželia vyrovnávajú. „Pri hnuteľných veciach môže byť pokojne aj ústna, pri nehnuteľnostiach však musí byť podľa zákona v písomnej forme.“ Najbezpečnejšia forma je vždy notárska zápisnica. V nej môže notár uviesť aj exekučný titul, čiže v prípade, ak by si niektorý z manželov nesplnil svoju povinnosť dobrovoľne, netreba sa obracať na súd, ale rovno na exekútora.

Aká bude odmena notára či advokáta?

Odmena notára sa počíta z hodnoty vyrovnávaného majetku. Napríklad pri sume 50-tisíc eur je to približne 270 eur bez DPH. Ak exmanželia potrebujú urobiť zápis zmien v katastri, cez notára pri zrýchlenom konaní neplatia 266 eur, ale iba 118 eur. Na porovnanie, súdny poplatok pri takomto konaní by bol 1 percento, čiže 500 eur. Pokiaľ ide o odmenu advokáta, tá môže byť podľa slov Milana Ficeka dohodnutá ako paušál na celé konanie, alebo ako podiel z vysúdenej sumy. „Prípadne môžete dohodnúť aj odmenu o vykonaní práce. Rozdiely v odmenách podľa regiónov prichádzajú do úvahy najmä v prípade paušálnych odmien.“ Keď by ste chceli ísť súdnou cestou, zaplatili by ste súdny poplatok za podanie návrhu 66 eur, pri ukončení konania však treba počítať s doplatkom vo výške troch percent z hodnoty celého majetku. Keď sa ako exmanželia dohodnete pred súdom na vyrovnaní a konanie sa skončí súdnym zmierom, tento doplatok je nižší, a to vo výške 1 percenta. 
 


V prílohe Poradca si dnes prečítajte tiež:

- rozhovor s advokátom Martinom Hurtajom

- ako sa vysporiadať s hypotékou, spoločným účtom či termínovaným vkladom

01 - Modified: 2006-09-28 05:46:27 - Feat.: 0 - Title: Ide o uhol pohľadu
01 - Modified: 2023-02-03 20:51:43 - Feat.: - Title: Pri nakupovaní sa nevedia kontrolovať: Tieto znamenia sú expertami na míňanie 02 - Modified: 2023-02-01 08:45:22 - Feat.: - Title: Nevieš si ustrážiť rozpočet alebo sa v skupine hádate, kto komu za čo dlží? Existujú appky, ktoré ti s tým pomôžu 03 - Modified: 2023-01-31 15:27:03 - Feat.: - Title: Slovenský rentier je "ohrozený druh". Koľko treba mať našetrené, aby ste už len míňali? 04 - Modified: 2023-01-25 16:24:20 - Feat.: - Title: Ruskí poslanci si zrušili povinnosť preukazovať majetok. "Vraciame sa k sovietskemu modelu," tvrdí politológ 05 - Modified: 2023-01-24 14:04:19 - Feat.: - Title: Predseda Dumy navrhuje zabaviť majetok Rusom, ktorí emigrovali. Tvrdí, že "urážajú Rusko"
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
08. február 2023 11:52