Ešte od januára platí zákon zákon, na základe ktorého má každý brigádnik povinnosť platiť sociálne poistenie, a to 7 percent zo mzdy (tri percentá na starobné poistenie, 4 percentá na invalidné poistenie). Strhávanie odvodov zo mzdy má na starosti váš zamestnávateľ, ktorý vám vypláca zárobok po odrátaní odvodov. Nie každý brigádnik však tieto odvody musí platiť, ak si dá pozor na pevnú hranicu príjmov, ktorá platí pre všetkých rovnako.
Pozor na výšku zárobku
Ak máte menej ako 18 rokov, neplatíte v súčasnosti odvody z mesačného zárobku do 66 eur. Ako spresňuje Katarína Stoláriková, predsedníčka Študentskej rady vysokých škôl, ak máte vek od 18 do 26 rokov, neplatíte odvody do zárobku 155 eur mesačne. Od nového roku sa má táto hranica príjmov zmeniť. „Kým tento rok študenti od 18 do 26 rokov platia takmer 29,8-percentné odvody pri práci na dohodu od sumy vyššej ako 155 eur, v budúcom roku ich zaplatia až od sumy 159 eur. U stredoškolákov sa táto suma zvyšuje zo 66 na 68 eur," spresňuje Katarína Stoláriková. Podľa nedávneho prieskumu študentskej rady, u študentov a žiadkov nedochádzalo v dôsledku zmien v sociálnom poistení od začiatku roka k špekuláciám. „Vo väčšej miere sa zákon pokúšali obchádzať zamestnávatelia a agentúry sprostredkujúce brigády,“ tvrdí Stoláriková.
Kto môže pracovať na dohodu o brigádnickej práci študentov?
- žiaci strednej školy
- študenti denného štúdia vysokej školy I. a II. stupňa
- v oboch prípadoch môže zamestnávateľ so študentom uzavrieť dohodu o brigádnickej práci študentov, len ak študent ešte nedosiahol 26 rokov
- môže ísť o prácu v rozsahu najviac 20 hodín týždenne v priemere, najdlhšie však na 12 mesiacov
Zdroj: tasr