Preto prvá rada znie: treba sa obrátiť na skutočných odborníkov. V rekonštrukcii bytu a rodinného domu je rozdiel. Dom si obyčajne vyžaduje vyššie investície, avšak rekonštrukcia bytu môže byť komplikovanejšia z hľadiska logistiky – napríklad ak je byt na siedmom poschodí bytového domu a podobne.
Ilustračná snímka: Dreamstime
Dispozícia
Ak hovoríme o rekonštrukcii interiéru a hodláme robiť dispozičné zmeny, je nevyhnutné obrátiť sa na odborníkov. Iba statik dokáže jednoznačne posúdiť, s ktorou priečkou je možné pohnúť, respektíve ktorú treba nevyhnutne zachovať, aby sa nepoškodila celá statika nášho domu či bytu. Pristúpiť k laickej zmene dispozičného riešenia sa nevypláca.
Steny
Súčasťou rekonštrukcií býva často aj likvidácia starej omietky na stenách a nanášanie novej. Dnes je na trhu množstvo materiálov a produktov, prostredníctvom ktorých je možné zrealizovať kvalitnú rekonštrukciu stien. Rozdiely sú v podkladovej ploche. Iné stierky, prípadne omietky, je potrebné použiť v panelovom byte, iné v tehlovom rodinnom dome. Dnes už tieto materiály obsahujú protiplesňové zložky, ktoré zabraňujú prípadnej tvorbe plesní na stenách. Platí to aj v prípade rôznych škárovacích hmôt v obkladoch a dlažbe.
Bytové jadro
V starších bytoch v panelákoch dochádza často k výmene starého bytového jadra za murované. Pri tejto rekonštrukcii je nevyhnutná opatrnosť, keďže priamo v jadre sa nachádzajú dôležité rozvody vody, prípadne plynová prípojka. Takáto zmena v domácnosti si tiež vyžaduje veľa trpezlivosti, keďže s ňou ruka v ruke ide aj veľa špiny a odpadu.
Kúpeľňa
V bytovom dome musíme rešpektovať polohu inštalačnej šachty. Najmenej náročným riešením je výmena zariaďovacích predmetov, obkladov a podláh. Ak už máme strhnutý pôvodný obklad aj dlažbu, odporúča sa urobiť revíziu vodoinštalácií, kanalizačného potrubia a elektroinštalácie. Radikálnejším riešením je rekonštrukcia kúpeľne pri zachovaní priečok, no bez toho, aby sme zachovali pôvodné umiestnenie zariaďovacích predmetov. Treba sa zaoberať aj otázkou, koľko ľudí ju bude používať a brať ohľad na dostatok priestoru aj odkladacích plôch.
Podlahy
Kedysi sa podlaha v rodinnom dome zasypala štrkom, osadili sa hranoly, na ktoré sa nabili dosky a na to parkety. Dnes sú podlahy väčšinou betónové. Ak ju vymeníme, vyliaty betón do určitej výšky sa necháva schnúť minimálne 2 týždne a pokračuje sa izoláciou, ktorú zahrievaním spája robotník do celku. Bráni neskôr vode stúpať hore, má čiastočne aj tepelnoizolačné vlastnosti. Na tento betón sa následne pokladajú dosky z podlahového polystyrénu, ďalšia vrstva betónu a nasleduje príprava pre podlahu. Ak sa plánuje podlahové kúrenie, hĺbka vykopanej podlahy musí byť väčšia aspoň o desať centimetrov. Pri výkope je nutné počítať s budúcou kanalizáciou a vodovodnou sústavou.
Strecha a fasáda rodinného domu
Z hľadiska bezpečnosti je dôležité poradiť sa s odborníkmi. Staršie rodinné domy postavené v 50. či 60. rokoch nie sú zateplené. Z hľadiska tepelnoizolačných vlastností a tepelného komfortu je nevyhnutné zateplenie vykonať. Odporúča sa ho robiť s izolačnou vrstvou 10 a viac centimetrov. Po kompletnej rekonštrukcii to môže byť až 50 percent pôvodných nákladov na energie.
Zdroj: Prvá stavebná sporiteľňa