Životopis a motivačný list sú prvý dojem, ktorý rozhodne o tom, či máte šancu na svoje vysnené zamestnanie. Preto musia byť dobre napísané, do primeranej miery kreatívne a postavené tak, aby zaujali. Toto sú tipy, pomocou ktorých budete mať u personalistu vyššiu šancu.
Snímka: ilustračná, archív
Skúsenosti musia byť uvedené zreteľne a jasne
Pri písaní životopisu myslite na to, kto ho číta. Pre manažéra nie je nič horšie, ako trikrát ho študovať a hľadať, aká je to tá relevantná skúsenosť, na základe ktorej ste mu poslali prihlášku. Životopis má byť postavený tak, aby druhá strana nemusela vaše skúsenosti hľadať. Jednak ju to môže znechutiť, jednak budete pôsobiť nerozhodne a chaoticky.
Dajte si pozor na veľkosť písma a odseky
Nepoužívajte príliš malé písmo. Samozrejme, že by životopis nemal mať tri strany, ale je lepšie ho upraviť a nechať napríklad na dvoch, ako poslať ho vo formáte, na ktorý je takmer potrebá lupa. Je to jeden z najistejších spôsobov, ako personalistu hneď na začiatku znechutiť a osobne sa určite nestretnete.
Nepoužívajte frázy
Píšte výstižne a konkrétne. Personalista musí mať pri čítaní jasnú predstavu o vašich skúsenostiach a doterajšom profesionálnom živote. Dobre znejúce, ale nič nehovoriace frázy nie sú šťastnou voľbou. Na to, aby vás druhá strana pozvala na pohovor, potrebuje pádny dôvod. A vy mu ho v životopise a motivačnom liste musíte dať.
Životopis má byť stručný
Do životopisu nepíšte veľa. Na to je motivačný list, kde dovysvetľujete, čo a kde ste robili a čo ponúkate. Životopis má obsahovať len stručný popis pozícií, nie trojriadkovú náplň práce. Tú rozoberte v motivačnom liste, ktorý si po dobrom životopise každý personalista rád otvorí.
Zdroj: mashable.com