Ako funguje eseročka? - pýta sa čitateľka HN. Zaujíma sa o dane a odvody a povinnosti konateľa firmy. Či môže napríklad posielať výplatu na účet firmy a podobne.
Problematika je veľmi široká, hovorí advokát Arpád Barczi. Eseročka ako právnická osoba platí daň z príjmu právnických osôb. Ak má zamestnanca, tak odvádza okrem poistného zrazeného od zamestnanca aj poistné platené za zamestnávateľa, zrazenú daň zo mzdy, atď. Platenie ostatných daní závisí od konkrétnej činnosti.
Konateľ má nespočetné množstvo povinností. Niektoré nájdete aj v Obchodnom zákonníku.
Mzdu si posiela na svoj účet
Konateľ môže vykonávať svoju funkciu ako zamestnanec. V tomto prípade je v režime zamestnanca so všetkými právami a povinnosťami, ako aj v režime podľa zmluvy o výkone funkcie, kde za túto činnosť môže dostávať odmenu.
Zamestnanec má mesačný plat podľa vykonanej práce a konateľ odmenu za výkon funkcie - podľa zmluvy o jej výkone. Môže ju dostávať jedenkrát, alebo viackrát do roka, podľa toho, akú má so spoločnosťou dohodu.
Podľa právnika Milana Ficeka treba tiež povedať, že konateľ nemusí byť zamestnancom a nemusí si vyplácať ani odmenu. V takom prípade neplatí žiadne odvody. Ak nie je vo svojej eseročke a ani u iného zamestnávateľa zamestnancom, potom si musí platiť zdravotné poistenie ako samoplatiteľ. Ak sa konateľ zamestná vo svojej firme, mzdu si platí na svoj súkromný účet, nie na firemný.
Povinnosti konateľa pri 1-eurovej firme
Od junuára 2014 na založenie eseročky už nebude treba 5 000 eur, postačí jedno. Musíte však počítať s viacerými obmedzeniami. Ak sa pýtate na konateľa, či spoločníkov, tak tých bude môcť mať takáto firma maximálne päť. Taký je zatiaľ návrh novely Obchodného zákonníka.
V prípade, že základné imanie firmy nedosiahne 25-tisíc eur, na svojich obchodných dokladoch bude musieť uvádzať jeho výšku a mieru splatenia. To je oproti súčasnosti novinka. Pri plnení si záväzkov budú musieť konatelia uprednostniť cudzích veriteľov.
Ak sa firma dostane do krízy, teda jej imanie bude výrazne nižšie ako záväzky, konateľ musí zvolať aj valné zhromaždenie, a to aj opakovane, pripraviť mimoriadnu účtovnú závierku a hľadať z krízy východiská.