Podnikateľské riziko a straty v biznise, môžu negatívne postihnúť aj druhého z partnerov, teda ich spoločný rodinný majetok.
„Pohľadávka veriteľa voči manželovi – podnikateľovi, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená aj z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov," upozorňuje advokát Mojmír Plavec.
Aj keď v exekučnom titule vystupuje len jeden manžel – podnikateľ, exekúciou sa dá podľa neho zasiahnuť do celého spoločného majetku. Výlučne však len v rozsahu potrebnom pre uspokojenie pohľadávky.
Trpieť môže celá rodina
Vo vzťahu k bezpodielovému spoluvlastníctvu manželov je najrizikovejším podnikanie živnostníkov, ktorí za dlhy ručia neobmedzene celým svojím majetkom. Exekútor môže manželom siahnuť nielen na ich osobný majetok, ale aj na majetok v ich bezpodielovom spoluvlastníctve.
Do neho však spravidla nepatria veci získané pred uzavretím manželstva, darom alebo dedením, rovnako ani veci, ktoré slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, ale ani veci vydané v rámci reštitúcií.
O niečo menej rizikovejšie ako živnostníci sú na tom spoločníci v obchodných firmách. Za dlhy spravidla zodpovedá spoločnosť ako taká a jej spoločníci nastupujú ako ručitelia až sekundárne. „Spoločníci vo verejnej obchodnej spoločnosti a komplementári v rámci komanditnej spoločnosti ručia za záväzky firmy celým svojím majetkom. Komanditisti v rámci komanditnej spoločnosti a spoločníci pri eseročke ručia len do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v Obchodnom registri," ozrejmil ďalej Plavec.
Ako zrušiť bezpodielové spoluvlastníctvo
Aby bolo možné rodinný majetok čo najviac ochrániť, jednou z možností je zrušiť bezpodielové spoluvlastníctvo manželov súdnou cestou. Predpokladom je, ako doplnila advokátska koncipientka Zuzana Muziková, podanie návrhu na súd. „Súd zruší bezpodielové spoluvlastníctvo vtedy, ak jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Toto riešenie sa pri podnikateľoch – živnostníkoch javí ako optimálne.
Ak podniká len jeden z manželov, návrh môže podať ten, ktorý nemá oprávnenie na podnikateľskú činnosť,“ vysvetlila Muziková. Ak sú obaja manželia živnostníci, návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov môže podať ktorýkoľvek z nich.
Za žiadosť na zrušenie sa platí
Manželia, ktorí sa rozhodnú zrušiť bezpodielové spoluvlastníctvo súdnou cestou, musia podať na návrh, za ktorý je poplatok 165,5 eura. V návrhu treba uviesť dôvody pre zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov, žalobný návrh doložiť sobášnym listom, živnostenským listom a podobne. Pojednávanie na súde je potom len formálne, keďže, ako vraví Muziková, súd len zisťuje, či sú dôvody pre zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva. Ak má tieto dôvody za preukázané, rozhodne o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva. Samotné rozhodnutie súdu však ešte majetok nechráni. Treba ho ešte vyporiadať a urobiť prepis.
tasr/tur