To, či ste vyhrali peňažnú alebo nepeňažnú výhru má výrazný vplyv na spôsob zdanenia. Peňažné výhry totiž zdaňuje prevádzkovateľ alebo organizátor súťaže zrážkovou daňou, pričom sa použije sadzba dane devätnásť percent. Takto zrazená daň sa považuje za vysporiadanú. Ako našej čitateľke radí advokát Arpád Barczi, platiť daň platiť za iného nie je možné. „Usporiadateľ súťaže vám z výhry zraziť daň.“ Iveta teda nemusí podávať daňové priznanie a dostane výhru zníženú o zrážkovú daň.
Novinky od januára
Od januára je tu však novinka. Zdaňujú sa ceny a výhry vyššie ako 350 eur. Za rok 2012 boli od dane oslobodené ceny a výhry v hodnote neprevyšujúcej sumu 165,97 eur. Môže za to novela zákona o dani z príjmov. Ešte vlani výherca neplatil daň z výhry pri sume do 350 eur, čiže Iveta by musela zdaniť celých 1000 eur. Takto by zaplatila pri 19 percentnej dani 190 eur. Po novom sa výrazne zmenili pravidlá v prospech bežných ľudí. Zdaňuje sa rozdiel medzi 350 eurami, ktoré sú oslobodené od dane a cenou výhry. Iveta by teda dane platila len zo sumy 650 eur, čo jej vychádza 123,50 eura. Na dani takto ušetrí 66,50 eura.
Pri vecných daroch aj odvody
V súčasnosti musí výherca odviesť z nepeňažnej výhry nielen 19-percentnú daň, ale aj sadzbu poistného vo výške 14 percent do zdravotnej poisťovne. Peňažné výhry odvodovej povinnosti nepodliehajú, takže zdravotných odvodov bude Iveta v tomto prípade ušetrená. Daňové priznanie za rok 2013 sa nepodáva, ak celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, kde sa zohľadňuje aj hodnota vecnej výhry, nepresiahnu 50 percet nezdaniteľnej sumy, teda 1867,97 eura. Ak však však celkový príjem prekročí túto hranicu, máte povinnosť podať daňové priznanie a daň zaplatiť.