Neplatil načas poistné a teraz má problém. Je medzi dlžníkmi zdravotnej poisťovne. Okrem výziev na zaplatenie má problémy aj u lekára či v lekárni. „Viac rokov pracujem na živnosť a párkrát sa mi stalo, že som poistné platil neskôr. Môj dlh doteraz narástol na 200 eur, a tak som sa dostal do registra neplatičov,“ sťažuje sa nám podnikateľ Milan (meno máme v redakcii). Lieky v lekárni si musí platiť z vlastného vrecka, keďže nie je neodkladne ohrozený na živote. Ako teda v takomto prípade postupujú poisťovne?
„Pokiaľ je poistenec vedený v zozname dlžníkov, až do vyrovnania dlhu mu neuhradíme napríklad kúpeľnú liečbu či plánovanú operáciu a odkladnú zdravotnú starostlivosť poskytnutú zubárom alebo lekárnikom. To neplatíte, pokiaľ máte s nami uzatvorený splátkový kalendár a dohodnuté splátky spláca,“ potvrdzuje Matej Štepiansky, hovorca Dôvera zdravotnej poisťovne. Podobne postupujú v zmysle zákona aj ostatné zdravotné poisťovne.
S čím musíte počítať ako neplatič
Podľa zákona platí, že ak nezaplatíte zdravotnej poisťovni poistné za tri za sebou nasledujúce kalendárne mesiace, máte podľa Stanislavy Kolesárovej, súdnej exekútorky a hovorkyne Slovenskej komory exekútorov, nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. „To v praxi znamená, že ošetria vám napríklad zlomenú ruku, ale poisťovňa vám neuhradí plánovanú operáciu, návštevu kúpeľov či iný plánovaný výkon. Ak napríklad dlhuje poistné aj Sociálnej poisťovni vo výške viac ako päť eur, hrozí, že vám poisťovňa odmietne vyplatiť niektoré dávky. Nemusíte dostať napríklad nemocen...
Zostáva vám 85% na dočítanie.