StoryEditor

Matica slovenská, starina z 19. storočia

05.08.2013, 00:00

Tak tieto slová Roberta Fica ma veru dostali: „Matica nie je nejaká starina z 19. storočia, je užitočná práve v 21. storočí, keď sa zo života vytráca mravnosť myslenia a konania.“ Chápem, že takmer štyridsaťstupňové niekoľkodňové horúčavy robia svoje, ale predsa len, aby tieto bludy dával predseda vlády...

Ale potom, na druhé zamyslenie si vravím, že ten Robert Fico má pravdu. Veď, vytráca sa mravnosť myslenia a konania? Jednoznačne áno. Stačí si pomyslieť na tridsať miliónov zohnaných vlastnou hlavou, rozkrádačky v týždennom takte, klamanie voličov o istotách, plné ústa o národnoštátnych záujmoch a zároveň stámilióny pre súkromné španielske banky... to všetko sú príklady myslenia a konania, z ktorého sa mravnosť vytratila.

No najlepší príklad vytrácajúcej sa mravnosti z myslenia a konania je Matica samotná. Počnúc úsmevnosťami ako tlačenie pornografických magazínov (keby aspoň slovenských), cez rozkrádačky aké sú bežné v našom štáte a „stratu“ národného pokladu až po ocenenie ľudí ako Gašparovič, Mečiar a Harabín za... no, niečo slovensko-štátne sa určite nájde. Chýbal ešte Vasiľ Biľak, ktorý nás v roku 1968 zachránil pred tými hnusnými imperialistami a, samozrejme, „Raťafák plachta“. Inak, niektorým oceneným sa skutočne čudujem, že sa medzi týchto velikánov slovenskej štátnosti zaradili.

Myslím, že je najvyšší čas tento zatuchnutý spolok, dávno sprofanovaný a spolitizovaný, prestať dotovať z našich daní, čo je ročne približne 1,5 milióna eur. Na daň z príjmu v tejto výške sa totiž musí zložiť takmer 2000 daňovníkov s priemernou mzdou. Nech si zakladá spolky kto aké chce, sme predsa slobodná krajina. No neexistuje žiaden dôvod im na činnosť prispievať z vynútených peňazí, čiže z daní. A Matici slovenskej, v roku 2013, už vonkoncom nie. Jej zakladatelia z roku 1863 sa musia v hrobe obracať.
Mimochodom, Matica česká nedostáva žiaden stály príspevok zo štátneho rozpočtu a byť jej predsedom je čestná funkcia. Rovnako nemá desiatky zamestnancov a, čo je úplne logické, keďže sa nejedná o štátom dotovaný spolok, nemá ani žiadne korupčné kauzy.

Richard Sulík, predseda strany SaS

item->category)); ?>
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
06. júl 2022 19:21