Zmenu v odpisovaní budov a výrobných prostriedkov hodnotí konateľ firmy Smart Light Branislav Moško ako „ďalší krok k sťaženiu podnikania na Slovensku“.
Myslí si, že je retroaktívna, a teda protiústavná. Prečo? Lebo pred výstavbou ich nového showroomu rátal s 20-ročným odpisovaním. „Žiaľ, od januára si dáme do nákladov každý rok len jednu štyridsatinu hodnoty budovy a nie dvadsatinu, ako to stanovujú terajšie predpisy,“ upozornil Moško. Zdôraznil, že výška odpisov ovplyvňuje hospodárenie firmy, ktorej sa tak zvýšia dane.
Keď začali nový showroom stavať, nepočítali, že pravidlá odpisovania sa zmenia. Teraz ich to zaskočilo. Na prevádzke showroomu, ktorý je napríklad na prezentáciu a predaj dizajnových svietidiel, sa to prejaví tým, že ho prestanú ďalej zhodnocovať. Lebo 40-ročné odpisy by sa týkali aj ďalších investícií.
Zákon je retroaktívny, no nepriamo
Časť podnikateľov pripúšťa, že ak novelu zákona o dani z príjmov, ktorou vláda zmenila odpisy dajú opoziční poslanci na Ústavný súd, nemusí ju označiť za retroaktívnu. „Aj keby z právneho hľadiska nebol zákon retroaktívny, takto by sa štát nemal správať. Lebo zmena odpisov nie je voči podnikateľom korektná,“ upozodnil prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka.
Hoci zmena naruší firmám finančné plán...
Zostáva vám 85% na dočítanie.