Paradox. Pri stretnutí nechajte hovoriť toho druhého. Harvardskí vedci totiž zistili, že rozprávanie o sebe, rovnako ako sex či dobré jedlo, zasahuje presne tú časť mozgu, ktorá je zodpovedná za odmeňovanie. „Keď človek rozpráva o sebe, tieto oblasti v mozgu sa aktivujú a podobne, ako iné tradičné stimuly, ktoré už poznáme, aj slovné odhaľovanie sa, teda prezrádzanie vecí o sebe, môže byť prirodzene príjemné,“ tvrdia vedci v štúdii.
Najviac hovoríme o sebe, ale nie sme narcisovia
Štúdia ukazuje, že o sebe hovoríme v 60 percentách bežnej komunikácie a až v 80 percentách internetovej komunikácie. To ale neznamená, že sme všetci narcisovia, pretože hovoriť o sebe je, ako ukázal výskum, základom každého dobrého priateľstva.
Vo svojich štúdiách o tom, ako si ľudia vytvárajú sociálne väzby, psychológovia totiž zistili, že zraniteľnosť, ktorá prichádza spolu s detailami, ktoré zdieľame s ostatnými ľudmi, je vstupnou bránou k vytváraniu vzťahov.
Vyšší level? Pochopenie
Takže keď necháte svojho obchodného partnera rozprávať o sebe, uvidíte, ako sa bude cítiť skvele, čím naňho urobíte dobrý dojem. Navyše si s ním týmto spôsobom budujete bližší vzťah. Samozrejme, tu sa to nekončí. Pretože, ako ďalej ukazujú štúdie, človek potrebuje byť nielen vypočutý, ale aj chápaný. Požiadať ľudí, aby o sebe a svojich problémoch rozprávali ďalej, si vyžaduje skúsenosť.
Zdroj:businessinsider.com