Dlhuje vám peniaze za tovar už niekoľko mesiacov, iná cesta nie je - čaká ho exekučné konanie. Ako vlastne exekútor pracuje, čo sa očakáva od veriteľa, čo od dlžníka, aké máte možnosti a čo všetko treba vedieť predtým, ako príde exekútor?
Pokiaľ sa snažíte vymôcť si pohľadávky súdnou cestou a dlžník si svoju povinnosť aj tak nesplnil, prichádza na rad exekútor. Ten musí požiadať súd o vydanie poverenia, na základe ktorého môže exekúciu vykonať. Treba ale mať na pamäti dôležitý časový horizont a tým sú podľa aktuálne platnej legislatívy 3 roky – upozorňuje Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá sa venuje manažmentu pohľadávok. „Po tomto čase už žiaden súd na Slovensku neprijme exekučný návrh a súdne konanie automaticky zamietne kvôli premlčanej lehote. Podnikateľ či živnostník, ktorému dlhujú peniaze, sa tak s nimi môže definitívne rozlúčiť,“ hovorí odborník a odporúča preto veriteľom zbytočne nevyčkávať.
Neprebrať sa neoplatí
V prípade, že termíny a všetky zákonné náležitosti boli splnené a súd exekúciu povolí, nasleduje upovedomenie o začatí exekúcie. „Doručuje sa do vlastných rúk, avšak odmietnutie prebratia tohto upovedomenia dlžníkovi nijako nepomôže. Musel by podať oprávnenú námietku. Ak tak ale do dvoch týždňov nespraví, upovedomenie o exekúcii sa bude považovať za doručené a exekútor má voľnú cestu,“ vysvetľuje Michal Šoltes.
Užitočné je vedieť, že od 1. januára tohto roka je k dispozícii Centrálny register exekúcií. Prístup doň však majú zatiaľ len súdni exekútori či zástupcovia štátu. Bežným ľuďom bude sprístupnený až od 1. júla 2016. Za poplatok vám poskytnú informácie o účastníkoch konania či výške vymáhanej pohľadávky.
Exekútor začína pracovať tak, že najskôr požiada o súčinnosť sociálnu poisťovňu, daňový úrad, políciu, obecný úrad a kataster. Týmto spôsobom zistí, akým majetkom dlžník disponuje a čo mu možno v rámci uspokojenia dlžôb zabaviť.
Exekúciu možno vykonať zrážkami zo mzdy a z iných príjmov, prikázaním pohľadávky, predajom hnuteľných vecí, nehnuteľností, cenných papierov a podniku, ale tiež príkazom na zadržanie vodičského preukazu. O tom, či siahne najskôr na úspory v banke, výplatu, či strechu nad hlavou, rozhoduje exekútor sám!
Zdĺhavé a neúspešné
„Treba vedieť, že exekučné konanie je často zdĺhavé a v mnohých prípadoch končí neúspešne, takže ani exekúcia dlžníka nemusí viesť k uspokojeniu pohľadávky veriteľa. Exekúcia je v mnohých prípadoch len krajné riešenie, našim klientom radíme prijateľnejšie formy, menej časovo a administratívne náročné,“ uvádza Michal Šoltes.
Exekúcia totiž môže skončiť aj odkladom. Môže nastať situácia, že dlžník naozaj nemá príjem a v prípade exekúcie by nedokázal riešiť situáciu seba a svojej rodiny. Ak by veriteľ nebol odkladom vážne poškodený, súd môže na žiadosť dlžníka odklad udeliť. A vaše peniaze sú opäť v nedohľadne.
Alebo sa s exekútorom dá dohodnúť na splátkovom kalendári. A ten bolo možné dohodnúť aj skôr, bez straty času na súde a bez exekútora. Stačí zveriť svoj problém externej spoločnosti venujúcej sa manažmentu pohľadávok. Všetky nepríjemné rokovania týkajúce sa služby inkasa či správy pohľadávok vybaví za vás.