Písali ste blogy a takto ste si vlani privyrobili? Prípadne máte vlastný web a zarobili ste na reklame? Alebo ste mali príjem z prenájmu garáže či z predaja ovocia vo vašom sade? Všetky tieto finančné „prilepšenia“ treba zdaniť. Rovnako ako napríklad príjem z dividend, podielových listov či výhru na firemnom večierku.
Poradíme vám, ako postupovať v jednotlivých prípadoch.
1. V reklamnej súťaži vyhráte zájazd
Situácia
V roku 2014 ste sa zúčastnili na vedomostnej súťaži a vyhrali ste cenu od cestovky – cestu okolo sveta – v hodnote 5 000 eur. Pri výhre, na posúdenie jej zdaniteľnosti, musíte vedieť, od koho pochádza. Výhra (cena) z lotérie alebo podobnej hry prevádzkovanej s licenciou je totiž oslobodená od dane.
Postup pri zdanení
a) Ak máte cenu z verejnej súťaže, oslobodenie od dane je 350 eur. V našom prípade je to viac, preto výhru treba zdaniť. V priznaní uvediete rozdiel 4 650 eur (5 000 – 350).
Výsledok: výhru zdaníte (19 %), daň = 883,50.*
b) Ak máte peňažnú výhru zo súťaže, ktorú prevádzkuje slovenský subjekt, zdanenie prebieha zrážkovou daňou. Zrazí ju prevádzkovateľ pri výplate výhry (19 %).
Výsledok: tento príjem neuvádzate v daňovom priznaní.
c) Ak máte peňažnú výhru od zahraničného subjektu, ktorý nezrazí zrážkovú daň, musíte výhru priznať.
Výsledok: zdaníte výhru po odpočítaní 350 eur (19 %), daň = 883,50 eur. **
Kam to vpíšete: VIII. oddiel priznania fyzických osôb typ B, tabuľka č. 3, riadok 9, stĺpec Príjmy.
2. Vyplatia vám dividendy z firmy
Situácia
V roku 2014 vám vyplatili podiely na zisku za účtovné obdobie 2012 v sume 5000 eur. Pri zdaňovaní tohto „ostatného príjmu“ sa posudzuje, za aké obdobie sa vyplatil.
Postup pri zdanení...
Zostáva vám 85% na dočítanie.