Viete koľko stojí, keď po vás pátrajú v horskej oblasti, vyslobodia vás a prepravia do bezpečia? Nemusíte, ak si pri ceste na hory zadovážite poistenie Horskej záchrannej služby (HZS). Je možné si ju poistiť aj samostatne, teda bez cestovného poistenia, alebo aj spolu s cestovným.
Na toto špeciálne poistenie by ste mali myslieť najmä vtedy, ak vás lákajú zimné športy mimo vyznačených tratí. Ak plánujete na horách vykonávať freeridové lyžovanie (vo voľnom teréne, mimo značených lyžiarskych tratí), bežecké lyžovanie vo voľnej prírode, sánkovanie vo voľnej prírode, jazdu na snežných skútroch a iné.
Mimo zjazdovky len s horskou službou
Horské poistenie zahŕňa: pátranie osoby v horskej oblasti, vyslobodzovanie, prepravu zachraňovanej osoby (vrátane leteckej prepravy), v najtragickejšom prípade prepravu telesných pozostatkov. V prípade, že poistenie Horskej záchrannej služby nemáte a ocitnete sa v situácii, keď vám je poskytnutá jej pomoc, vynaložené náklady budete musieť uhradiť sami (okrem osôb do 18 rokov). A niekedy to môže skončiť aj exekúciou.
Čo robiť ak sa stane úraz na horách: 1. Po úraze okamžite vyhľadajte lekársku pomoc a liečte sa podľa pokynov lekára. |
Ak sa však mienite zdržiavať len na zjazdovkách, poistenie Horskej záchrannej služby vám je zbytočné, keďže prevádzkovateľ lyžiarskej trate a lanoviek je povinný zabezpečiť pri úraze na lyžiarskej trati prvú pomoc a podľa potreby prepravu zranenej osoby na miesto so zdravotnou starostlivosťou.
Lyžiarske „PZP“
Na oficiálnych tratiach zas oceníte poistenie zodpovednosti za škodu. Ak ho máte a do niekoho vrazíte, uhradí za vás nielen následky úrazu, ale aj zničenú lyžiarsku výstroj. Musí však byť jasné a dokázané, že ste zrážku zavinili. Preto sú v týchto situáciách vítané výpovede svedkov. Škodu by ste mal zdokumentovať napríklad fotografiou a poškodené veci alebo ich zvyšky by si podľa možnosti mal uschovať. Následne poisťovňa bude žiadať od poškodeného lekársku správu a tiež originál dokladov zničených vecí.
Zdroj: Komunálna poisťovňa