Ako vyplniť tlačivo daňového priznania typu A správne
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typu A má 6 strán. Na prvej strane v I. oddiele (Údaje o daňovníkovi) je potrebné vyplniť všetky identifikačné údaje o daňovníkovi, teda presne: rodné číslo (riadok 01), meno a priezvisko (riadok 03 a 04), prípadne titul (riadok 05), trvalé bydlisko (riadky 06 až 10) a korešpondenčnú adresu (riadok 12 až 15), ak sa v priebehu roka zdržiavate mimo vášho trvalého bydliska. Ak plníte úlohu daňového zástupcu alebo vypĺňate daňové priznanie za zosnulého ako dedič, vyplňte aj II. oddiel (Údaje o zákonnom zástupcovi alebo dedičovi alebo zástupcovi, ktorý podáva daňové priznanie) v riadkoch 16 až 24. Dátum narodenia (riadok 2) píšete len vtedy, ak nemáte pridelené rodné číslo. Nezabudnite pripísať aj telefonický (riadok 25) a mailový kontakt (riadok 26).
Dôležitou časťou prvej strany daňového priznania je vrchná časť tlačiva – tu zaškrtnite, o aký druh daňového priznania ide a za aký rok. Daňové priznanie môže byť riadne, vtedy označíte krížikom „daňové priznanie“, ak podávate opravné priznanie, zaškrtnite „opravné daňové priznanie“. Opravné priznanie sa podáva spravidla do termínu podania samotného priznania, teda ak nemáte odklad, opravné podávate do 31. marca. Ak však prídete na nejaké nezrovnalosti po termíne na podanie priznania, musíte vyhotoviť dodatočné daňové priznanie – vtedy zaškrtnite „dodatočné daňové priznanie“.
V pravom hornom rohu uveďte rok, za ktorý robíte priznanie (2014), spodný riadok slúži na zapísanie dátumu, kedy ste prišli na chybu v priznaní, ktoré ste už podali (týka sa opravného a dodatočného daňového priznania).
Na druhej strane až šiestej strane vyplňte v hlavičke svoje rodné číslo, inak sa môže stať, že priznanie vám daňový úrad vráti.
Nasleduje III. oddiel (Údaje na uplatnenie zníženia základu dane), v ktorom uvediete, či ste poberateľom dôchodku a tiež údaje o manželke (manželovi). Ak ste vlani dostávali dôchodok (starobný alebo predčasný starobný dôchodok, starobné dôchodkové sporenie, dôchodok zo zahraničia alebo výsluhový dôchodok) už od januára, alebo vám ho spätne k januáru 2014 priznali, zaškrtnite políčko v riadku 27. V takomto prípade si nemôžete uplatniť v priznaní nezdaniteľnú časť základu dane v plnej výške 3 803,33 eura na rok 2014, ak bol váš príjem z dôchodkov vyšší, ako je nezdaniteľné minimum (teda viac ako 3 803,33 eura). Ak bola vaša penzia v úhrne nižšia ako 3 803,33 eura, môžete si základ dane v priznaní znížiť o nezdaniteľné minimum. To však budete musieť vypočítať ako rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou na daňovníka a vyplateným dôchodkom počas roka. Úhrn dôchodkov teda napíšte do riadka 28, aby ste vedeli, o koľko si môžete znížiť základ dane vďaka nezdaniteľnej časti na daňovníka.
Príklad: Ak ste od januára 2014 dostávali starobný dôchodok mesačne napríklad vo výške 200 eur, pričom ste nepoberali žiadne iné dôchodky, ročný príjem z penzie je 2 400 eur. Úhrn dôchodkov je teda nižší ako nezdaniteľné minimum 3 803,33 eura, takže si môžete základ dane znížiť o rozdiel medzi nimi – v tomto prípade o 1 403,33 eura.
Ak by bol váš dôchodok (od január...
Zostáva vám 85% na dočítanie.