Psoriáza či pooperačné stavy? Ak si pravidelne platíte zdravotné poistenie, v prípade takýchto ochorení môžete využiť kúpeľnú liečbu, ktorú úplne alebo čiastočne hradí za vás zdravotná poisťovňa. Všetko sa však začína u lekára, ktorý vám na základe vášho zdravotného stavu odporučí liečbu. Nie je to však také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ako uvádza hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera Monika Šimunová, častým problémom je, že práve lekár pochybí.
„Stáva sa, že ošetrujúci lekár neinformuje pacienta tak, ako by mal, alebo vypíše kúpeľný návrh nesprávne či neúplne,“ hovorí Šimunová. Poistenci podľa Šimunovej často nevedia, na čo majú vôbec nárok. A práve z dôvodu zlej informovanosti sa potom stáva, že návrh vypíšu prineskoro a nemôžu ho poisťovni doručiť na schválenie včas.
Odvodom sa radšej nevyhýbajte
Ak ste si práve prešli operáciou napríklad tráviaceho ústrojenstva či obličiek, práve kúpeľná liečba pomôže na ceste k „zotaveniu“. Návrh na kúpeľnú starostlivosť vypisuje lekár, no na to, aby ho poisťovňa schválila, musí spĺňať kritériá. „Návrh schválime spravidla do 30 dní, ak nie je potrebné doložiť ďalšie podklady,“ vysvetľueje Eva Ravingerová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
A ako dlho také liečenie môže trvať? Záleží najmä na diagnóze, pričom dĺžka pobytu sa pohybuje od 21 do 28 dní. Na kúpeľnú starostlivosť máte dokonca nárok aj v prípade cukrovky či choroby z povolania - v takomto prípade však patríte do kategórie, ktorej poisťovňa náklady na liečbu nehradí v plnej výške, ale len čiastočne.
Samozrejme, to, či platíte poistné včas, zohráva pri schvaľovaní poisťovňou významnú rolu. „Poistenci, ktorí nezaplatili preddavok na poistné za tri mesiace v roku, majú nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť, teda akútne stavy, ktoté by mohli ohroziť poistenca na živote alebo nezvratne zhoršiť jeho zdravotný stav,“ hovorí Judita Smatanová z poisťovne Union. Ide najmä o prípad úrazu, mozgovej príhody či infarktu.
Rozhoduje diagnóza
Pokiaľ máte nárok na kúpeľnú liečbu a poisťovňa vám schválila návrh podľa lekára, uistite sa, do akej kategórie ste boli zaradení. „Poistencovi, ktorý má nárok na takúto liečbu a je zaradený do prvej indikačnej skupiny, platí zdravotná poisťovňa starostlivosť v rámci kúpeľnej liečby v plnom rozsahu,“ vysvetľuje Smatanová z Union poisťovne. V praxi to teda znamená, že poisťovňa hradí zdravotnú starostlivosť a poistenec si platí služby len čiastočne, najviac 1,5 percenta zo sumy životného minima (pre rok 2014 je výška životného minima 198,09 eura mesačne).
V prípade druhej indikačnej skupiny (napríklad alergická nádcha či akútna hepatitída) platí poisťovňa len zdravotnú starostlivosť a poistenec si hradí ubytovanie a stravovanie. „Poisťovňa platí teda vstupnú prehliadku v kúpeľoch a procedúry,“ uzatvára Smatanová. Kúpeľnú liečbu však nemôžete skončiť skôr, ako uplynie jej doba, pričom termín liečby neurčuje poisťovňa, ale kúpele, ktoré si na základe rozhodnutia poisťovne vyberiete. Poisťovne však upozorňujú, že kúpele sú liečba, nie dovolenka. Preto by ste mali dodržiavať všetky procedúry a pokyny určené najmä lekárom. Môže sa dokonca stať, že ak fajčíte, poisťovňa vám liečbu nemusí schváliť.
Zákon a poisťovne rozlišujú dve skupiny pacientov, ktorým preplácajú kúpeľnú starostlivosť úplne alebo čiastočne.
Do prvej kategórie patria najmä deti a dospelí trpiaci na:
Do druhej kategórie patria pacienti s menej vážnymi diagnózami:
Zdroj: Dôvera zdravotná poisťovňa |