StoryEditor

Vráťte sa po dovolenke do finančnej pohody

23.07.2015, 10:00
Autor:
HNporadňaHNporadňa
Siahli ste počas dovolenky na železnú rezervu? Prvé čo potrebujete urobiť, je vrátiť peniaze tam, odkiaľ ste si ich „požičali“.

Dodržiavanie disciplíny počas dovolenky býva niekedy nadľudský výkon. Lákajú nás zaujímavé lokálne výrobky, kozmetika alebo aj šperky. Práve kúpou takýchto maličkostí, ktorými sa rozmaznávame, sa nám podarí prekročiť plánovaný dovolenkový rozpočet a ohroziť hladký chod domácnosti po návrate. „Klientom zvyčajne ešte pred dovolenkou radím, aby si stanovili maximálnu čiastku, ktorú minú na stravu, výlety a dovolenkové nákupy. Túto sumu si vložia na jeden účet a počas dovolenky čerpajú iba z neho. Prípadne si môžu časť z tejto sumy vziať ako hotovosť,“ vysvetľuje Tomáš Jezerčák, odborník na osobné financie z Partners Group SK. Zároveň odporúča odkladať si počas dovolenky všetky bločky a doklady o platbách. „Iba takto sa dá presne vypočítať, koľko nás dovolenka reálne stála a kde sme sa odklonili od plánovaného rozpočtu,“ hovorí Tomáš Jezerčák. Prehľad dovolenkového míňania je tiež dobrým návodom pri plánovaní dovolenky v ďalších rokoch: „Pomôže nám vyvarovať sa rovnakých chyb v budúcnosti,“ tvrdí Jezerčák. Odborník na osobné financie zároveň pripravil tipy, ako sa dostať čo najrýchlejšie do finančnej pohody a doplniť chýbajúce financie do rozpočtu.

Nastavte si šetriaci mód

„Konať treba okamžite. Najúčinnejšou zbraňou je nastavenie šetriaceho módu. A ak sa chceme dostať do finančnej pohody čo najskôr, treba využiť všetky možnosti. Tými môžu byť napríklad aj nadčasy v práci, alebo sezónne brigády, ktoré poskytnú dočasnú finančnú náplasť,“ radí Tomáš Jezerčák. Zároveň však upozorňuje na dôležitosť analýzy dovolenkových výdavkov. „Z prešľapov, ktoré nám vyplynú z analýzy sa poučíme do budúcnosti,“ dodáva.

Všetky výdavky plánujte

Alfou a omegou vedenia financií je prehľad príjmov a výdavkov. Aj keď sa príjmy často krát nedajú ovplyvniť, za výdavky zodpovedáte sami. Skúste porozmýšľať, kde by ste vedeli z výdavkov ubrať a bez čoho sa viete mesiac alebo aj dva zaobísť.

Porovnajte ceny v obchodoch

Porovnajte si ceny produktov, či už priamo v obchodoch alebo vďaka letákom, ktoré dostávate priamo do schránok. Ak ide o hodnotnejšiu vec, skúste si pozrieť ponuky aj na internete. Práve pri online nákupoch sa dostanete k lacnejším produktom. Pri nakupovaní potravín si však dávajte pozor, aby ste pri naháňaní výhodnejších ponúk neminuli ušetrené peniaze na benzín. Ďalším nápomocným trikom je, ak si pred návštevou obchodu urobíte presný zoznam nákupu. Pomôže vám vyvarovať sa nakupovaniu zbytočností. Na zoznam si dajte len také množstvo potravín, aby ste nevyhadzovali prebytky.

Naučte sa využívať akcie

Kupujte veci v akcii prípadne vo výrazných zľavách. Niektoré supermarkety zľavujú svoj tovar tesne pred dátumom spotreby aj o 50 %. Ak sa jedná o potraviny, ktoré spotrebujete s určitosťou do dátumu spotreby, využite takúto možnosť. No treba si dať zároveň pozor, aby ste nenakupovali veci iba preto, lebo sú momentálne v akcii.

Porozmýšľajte nad vernostnými kartami

Využitím rôznych vernostných klubov, kariet a kupónov môžete ušetriť aj stovky eur. Zákazník si vďaka vernostnej karte zbiera body, ktoré potom môže využiť buď vo forme darčekov, poukážok alebo špeciálnych zliav. Rovnako aj pri nákupe potravín sa skúste zamerať na produkty, ktoré vyrábajú obchodné reťazce pod vlastnou značkou. Cenovo sú tieto produkty výhodnejšie od „značkových“, pritom rozdiel v kvalite je minimálny.

Stravujte sa doma

Najlacnejší spôsob stravovania je varenie doma. Aj keď väčšina z nás využíva obedové menu počas pracovného dňa, lacnejším spôsobom je, si deň vopred uvariť jedlo vo väčšom množstve a budete mať postarané o obed na nasledujúci deň. Týmto sa vám výdaje na stravu podstatne znížia.

Kontrolujte svoje výdavky, nájdete voľné zdroje

Spíšte si podrobne všetky výdavky. Vytipujte tie, ktoré sú fixné a také, z ktorých môžete ušetriť, napríklad:
- jedlo (potraviny, ktoré nepatria do nutnej výbavy chladničky – džúsy, sladkosti)
- alkohol a cigarety
- drogéria (najmä dámy vedia, že toto je položka, kde môžu ušetriť)
- oblečenie (obmedzte spontánne nákupy nepotrebných vecí v akciách)
- zábava (obmedzte návštevu reštaurácie, kávu si dajte radšej doma a namiesto do kina choďte radšej na prechádzku, veď je pekne)
- časté jazdy autom
- účty za telefón

V praxi sa často stáva, že rodina takýmto spôsobom zistí, že môže ušetriť aj 200 eur mesačne.

„Toto je zároveň aj dobrý tip, ako si začať šetriť na dovolenku zase o rok. Navyše, ak tieto voľné financie vložíte na sporiaci účet, banka vám ich zúročí,“ radí Jezerčák. 

01 - Modified: 2007-07-30 14:52:00 - Feat.: 0 - Title: Polícia chce obmedzenie násilných detských videí na internete
01 - Modified: 2024-12-17 13:00:00 - Feat.: - Title: Peniaze ich nikdy netrápili. Tieto celebrity sa narodili do luxusu a bohatstva 02 - Modified: 2024-12-13 14:00:00 - Feat.: - Title: TRINÁSŤ tipov, ako po vianočných nákupoch NEZBANKROTOVAŤ 03 - Modified: 2024-12-11 11:18:31 - Feat.: - Title: Dara priznala, kto vo vzťahu s Pavlom Nedvědom zarobí viac. Je takto spokojná? 04 - Modified: 2024-11-28 10:21:59 - Feat.: - Title: Slávna herečka Amanda Bynes opäť žobre o drobné na sociálnych sieťach. Nikto vraj nechápe jej zložitú situáciu 05 - Modified: 2024-12-20 13:12:30 - Feat.: - Title: Mia už roky pracuje ako eskort. Počas Vianoc zarobí za týždeň toľko, čo priemerný Slovák za dva roky
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
20. december 2024 23:07