Takéto pohovory poskytujú na rozdiel od klasického telefonátu ucelenejší obraz o kandidátovi. Personalista Marek Gerčák z agentúry Synergie vo svojom blogovom príspevku píše: „Často ich volíme vtedy, ak nie je možnosť osobne sa stretnúť.“ Zároveň radí kandidátom, aby ich nebrali na ľahkú váhu a dobre sa pripravili. Tu je niekoľko tipov, ako „Skype“ pohovor nepokazíte.
Skontrolujte „techniku“
Ak Skype nepoužívate často, nespoliehajte sa na to, že si na heslo spomeniete dve minúty pred začiatkom pohovoru. Prihláste sa v dostatočnom predstihu a otestujte si spojenie s kamarátom alebo kolegom – spýtajte sa ho, či je vás dobre počuť, či je dobrý signál. Taktiež si v predstihu zvyknete na svoj obraz na obrazovke.
Netelefonujte v teplákoch
To, že ste doma, u kamaráta alebo v kaviarni ešte neznamená, že pri pohovore môžete mať na sebe zásteru, pyžamo prípadne hokejový dres. Upravte a oblečte sa tak, ako by ste sa s recruiterom mali stretnúť osobne. Oblek a kravata nie sú povinné, ale dajte si záležať na tom, aby ste aj cez Skype pôsobili profesionálne. Nespoliehajte sa ani na „look moderátora televíznych novín“ – do pol pása košeľa a sako a od pol pása trenky. Nikdy neviete, či v priebehu pohovoru nebudete musieť vstať.
Pozor na interiér
Keď už dobre vyzeráte, bolo by vhodné, aby vás bolo aj vidieť. Dajte si preto pozor, aby za vami nebolo okno alebo silné svetlo, inak vás budú vidieť iba v „obrysoch“. Nastavte si kameru tak, aby svetlo padalo na vás. Tiež sa poobzerajte, či za vami nevidno osobné veci, ktoré by mohli pokaziť dojem, napríklad špinavé riady, prázdne krabice od pizze, štósy papierov alebo spolubývajúci „pohodený“ na gauči.
Nenechajte sa vyrušiť
„Skypové“ interview môže trvať aj hodinu. Pripravte sa tak, aby vás najmenej hodinu nevyrušovali žiadne telefonáty, alebo ľudia vstupujúci do miestnosti.
Zdroj: Hľadačipokladov.sk