02.10.2014, 10:33

Ak ste si nestihli čerpať voľno v práci, náhradu nečakajte

Dovolenku z roku 2013 si môžete preniesť hoci aj celú, finančnú náhradu však nežiadajte.

Koniec roka sa blíži a s ním aj starosti, čo s nevyčerpanou dovolenkou. Preplatí ju zamestnávateľ? Nepreplatí? Koľko si môžete preniesť? Platí tu niekoľko jednoduchých zásad.

Minuloročná dovolenka sa dá preniesť

Vo všeobecnosti platí, že dovolenku by si mal zamestnávateľ vyčerpať počas kalendárneho roka, v ktorom mu patrí, je však možnosť si ju preniesť. Ak sa tak z nejakého dôvodu nestane, môže si ju preniesť do nasledujúceho, pokojne aj celú. Ak ste si teda napríklad počas roka 2013 nevyčerpali celú dovolenku, váš zamestnávateľ je povinný umožniť vám, aby ste si ju v tomto roku mohli vyčerpať. Urobiť tak musíte do konca decembra.

Z predminulého roka prenášať nemôžete, preplatia vám iba časť

Iná situácia nastane, ak by vám zostala staršia dovolenka ešte z roku 2012; tá sa už preniesť nedá. Nie je možné ju ani celú preplatiť. Dá sa to len nad rámec základnej výmery. „Ak by ste mali dovolenku nie minuloročnú, ale ešte z predchádzajúceho roka, a máte napríklad 25 dní, tak 5 dní sa môže zamestnancovi preplatiť,“ hovorí pre HN Eva Húšťavová, mzdová personalistka z firmy Madol. Nevyčerpaná alikvótna časť sa prepláca iba pri ukončení pracovného pomeru.

Preplatenie dovolenky aj po smrti

Európsky súdny dvor v Luxemburgu riešil pred časom kuriózny prípad. Istej dáme z Nemecka umrel manžel, ktorý si nestihol vyčerpať 140 dní dovolenky. Vdova chcela, aby ju firma preplatila, tá sa však bránila, že pracovný pomer sa smrťou muža skončil. V Luxemburgu však rozhodli v prospech vdovy s tým, že je to ten istý prípad, ako nárokovať si nevyplatenú mzdu. Vdova teda vyhrala a firma jej bude musieť dovolenku nebohého manžela preplatiť.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.