Napätie v Grécku sa stupňuje a s ním aj možná nervozita zahraničných dovolenkárov. Tu je niekoľko praktických rád ohľadom platieb.
„Dovolenkárom sa odporúča vziať si so sebou hotovosť spolu s platobnými kartami, optimálne je mať dve platobné karty, a to kreditnú a debetnú od rôznych kartových spoločností, napríklad VISA a MasterCard,“ tvrdí Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB. Platobné karty sú v zahraničí používané a vyžadované najmä pri rezerváciách a platbách za ubytovanie, ale napríklad aj pri prenájme motorových vozidiel. Hotovosť môže pomôcť v prípade, ak by bol problém pri výberoch z bankomatov. „Turistom je k dispozícii aj služba „cash advance“, prostredníctvom ktorej si môžu dovolenkári vybrať kartou peniaze v pobočkách bánk,“ vysvetľuje Eliášová.
Snímka: ilustračná, archív
Na tieto veci pred dovolenkou nezabudnite
- Poistite sa. Zákon schválnosti funguje spoľahlivejšie, ako by sme chceli. A platiť si zdravotnú starostlivosť v cudzej krajine z vlastného vrecka môže mať za následok to, že v najbližších rokoch si žiadnu dovolenku nebudete musieť plánovať. Nezvýši vám na ňu.
- Oznámte dobrým priateľom, kam idete. Samozrejme, nie je rozumné vešať na sociálnu sieť, odkedy dokedy ste preč. Avšak niekto by sa vám mal postarať o byt a mal by vedieť, kde vás možno v prípade potreby zastihnúť.
- Urobte si plán. Nie každý je ten „typ“, ale je dobré mať aspoň približný rozvrh všetkého, čo chcete stihnúť. A takisto treba naplánovať trasu, informovať sa o vstupnom a podobne.
- Zbaľte sa poriadne. Radšej si dvakrát prekontrolujte obsah svojho kufra, ako potom zbytočne vyťahovať kreditku a kupovať veci, ktoré ste si mohli pokojne vziať z domu. Nehovoriac o tom, že v dovolenkových destináciách zvyknú byť podstatne drahšie.
- Dajte sa zaočkovať. To, samozrejme, závisí od toho, ktorú krajinu alebo krajiny chcete navštíviť. Na tento bod treba myslieť v dostatočnom predstihu a rozhodne sa ho neoplatí zanedbať.