Častou chybou je, že chápeme motiváciu ako jednorazový akt: akonáhle ma niečo motivuje, už mi to zostane. A potom tiež náhodný akt: zrazu ma práca začne baviť, nemôžem to príliš ovplyvniť, zodpovednosť má niekto iný, väčšinou šéf. Opak je ale pravdou. Na sebamotivácii musíme pracovať. A to každý deň. Vyskúšajte týchto šesť rád a možno vás práca začne zase naozaj baviť.
1. Motivačný rituál
Motiváciu nestratíte vtedy, ak ju budete denne živiť. Mnohí ľudia tak robia nevedome. Vytvoria si pravidelný "motivačný rituál". Často sa jedná o ranné pripomínanie: Prečo to robím? Aké sú moje ciele? Ako to napĺňa moje hodnoty? Aký chcem mať deň? Čo do neho dám? Robte tak aj vy. Predstavujte si výsledok, zvažujte, čo sa stane v prípade zlyhania či lenivosti... Pre každého funguje iný postup. Niekoho motivuje iba vnútorná predstava, iný môže mať to podstatné niekde vypísané alebo znázornené na obrázkoch.
2. Pocity nie sú na povel
Vaše pocity nereagujú na povel. Niekedy sa zle vyspíte, inokedy sa pohádate s kolegom... Napriek tomu sa môžete motivovať. Motivácia má totiž tiež stránku prostého uvedomenia (vedieť čo a prečo) a o tú sa môžete oprieť
3. Pamätajte si, čo zaberá
Čo motivuje jedného, môže mať u druhého presne opačný efekt. Niekomu pomôže predstava hroziaceho neúspechu, u iného to len zhorší jeho stres. Experimentujte s rôznymi spôsobmi sebamotivácie a vymýšľajte si nové. Nespoliehajte sa len na pamäť a niekam si tie úspešné zapíšte. Vytvárajte si postupne svoju "mapu motivácie", zásobník vnútorných i vonkajších motivátorov. Snažte sa niektoré z nich každý deň použiť a niektoré z nich zapojiť do "motivačného rituálu". Nejde o to, aby ste každý deň použili všetky. Niekedy je ich striedanie účinné, pretože nezovšednie a nestratí svoj potenciál.
4. Hľadajte úlohy pre dobrý pocit
Motivácia nie je niečo, čo musíte najprv cítiť, než sa pustíte do práce. Často je to práve naopak. Úspešné zvládnutie jednej úlohy vám dodá chuť pustiť sa do ďalšej. To isté platí o dlhších projektoch a úlohách. Hľadajte teda úlohy, ktorých vyriešenie vám prinesie dobrý pocit. Niekedy to sú tie jednoduchšie, inokedy tie zložité alebo najužitočnejšie. Urobte niečo a vaša motivácia sa dostaví.
5. Čo môžete sami ovplyvniť?
Pýtajte sa: Ako to môžem ovplyvniť? Buďte kreatívni a hľadajte zdanlivé maličkosti. Nespoliehajte sa pritom na zamestnávateľa alebo nadriadeného. Ak vás motivuje určitý typ prostredia, skúste si ho aspoň trochu vytvoriť. Určite si odmeny po zvládnutí ťažkej úlohy a podobne. Nebolo by vhodné zmeniť vnútorný postoj k práci? Zvyk pýtať sa na to, čo môžete sami urobiť, je mentálna zručnosť, dá sa ju dobre naučiť, ale je potrebné ju neustále precvičovať.
6. Nepodceňujte prostredie
Často podceňujeme motivačnú silu prostredia. Rodinné fotografie na stole, rozhovor s kolegom... Niekoho motivuje networkingové stretnutia alebo konferencie. Pre iného je dôležité fyzické prostredie, v ktorom pracuje, poriadok, možno vôňa alebo hudba. Aj malý detail môže niekedy znamenať veľký posun vo vašich pocitoch, a teda aj v motivácii. Nepodceňujte ho len preto, že sa zdá bezvýznamný.
Autor: Dalibor Špok, www.daliborspok.cz
Snímka: Webhostinggeeks.com