Pomaly sa začína ďalší rok a prirodzene k nemu patrí, že by sme mnoho vecí chceli robiť lepšie. Zmením to a ono, prestanem fajčiť, dám si diétu a podobne. Zvykli sme si na to a niekedy to vyjde viac, niekedy bohužiaľ menej. Sú novoročné predsavzatia správne, alebo si ich radšej nedávať?
Snímka: ilustračná, dgcc.co.uk
Podvedome chceme kontrolu okolia
„Novoročné predsavzatia si dávať netreba. Treba proste fungovať. Máme svoje ciele, ale keď si dávame predsavzatia, je to, akoby sme už o sebe pochybovali, že ich vôbec naplníme,“ hovorí pre HNonline pracovný psychológ František Skokan.
Dať si predsavzatie podľa neho znamená „pýtať si “ akúsi kontrolu okolia. „Potrebujeme to nejako potvrdiť, dať navonok, aby okolie kontrolovalo, či to splníme alebo nesplníme,“ hovorí ďalej Skokan. Je to teda skôr o neistote, čo psychológ nehodnotí pozitívne. „Ako keby sa nám predsavzatie nechcelo splniť a očakávame, že okolie nám to bude pripomínať,“ dodáva.
Namiesto predsavzatí začnite konať
Zrekapitulovať si starý rok a poučiť sa z vlastných chýb je určite užitočné, rovnako ako aj jasne si povedať, čo treba zlepšiť. Začať však treba hneď. Ak chceme napríklad prestať fajčiť, nepotrebujeme k tomu ani predsavzatie, ani Nový rok. „Vlastne to znamená, že zmenu odkladáme. Ak niečo naozaj chceme, stačí to urobiť,“ dodáva Skokan.