Zavedenie súbehu pomoci v hmotnej núdzi a mzdy, vyššie vianočné príspevky pre dôchodcov, či zvýšenie odvodových úľav pre študentov brigádnikov, ako aj zvýšenie minimálnej mzdy. Tieto témy budú dominovať pondelňajšiemu (18. 8.) rokovaniu Hospodárskej a sociálnej rady, na ktorú niekoľko materiálov predkladá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
Zvýšenie hranice zárobku na jednotnú sumu 200 eur, do ktorej nebudú pracujúci študenti stredných a vysokých škôl platiť odvody, je cieľom návrhu zákona o sociálnom poistení. Rezort práce o tejto novinke rokoval aj so Študentskou radou vysokých škôl, ktorá túto zmenu privítala."Pochopili sme, že časť študentov je bytostne odkázaná na tieto prostriedky, aby vôbec mohli študovať," zdôvodnil zmeny minister práce Ján Richter (Smer-SD) s tým, že po novom by nemali existovať dve kategórie študentov, pri ktorých sú stanovené mzdové limity. V súčasnosti totiž študenti do 18 rokov neplatia odvody, ak je výška ich zárobku do 68 eur a študenti od 18 rokov do 26 rokov sú oslobodení od odvodov do sumy 159 eur.
Zvýšiť sa má aj maximálna suma vianočného príspevku pre dôchodcov na 87,26 eura zo súčasných 75 eur, čo predstavuje oproti minulému roku nárast o 12,26 eura.
Zaviesť sa má aj súbeh pomoci v hmotnej núdzi a príjmu zo zamestnania. Ako vyplýva z návrhu novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi, poberať dávky spoločne s príjmom zo zamestnania má byť pre tých ľudí, ktorí nepracovali viac ako jeden rok a neboli evidovaní na úrade práce ako uchádzači o zamestnanie. Po novom tak ľudia, ktorí si nájdu prácu, majú v 1. polroku dostávať osobitný príspevok v sume 126,14 eura mesačne a v 2. polroku majú dostávať príspevok vo výške 63,07 eura.
Rezort práce pripravil aj opatrenia, ktoré majú prispieť k oživeniu trhu práce. Sociálni partneri budú rokovať aj o výške minimálnej mzdy v budúcom roku. Po nedohode zástupcov zamestnancov a zamestnávateľov, ju rezort práce navrhlo zvýšiť o osem percent na 380 eur mesačne.
Ako vopred avizovali sociálni partneri, niektoré zmeny, ktoré rezort práce pripravil vítajú, o niektorých chcú ešte rokovať. Konfederácia odborových zväzov nesúhlasí napríklad s niektorými zmenami v Zákonníku práce. Návrh zákona totiž obsahuje rozšírenie výpovedných dôvodov pre skončenie pracovného pomeru so zamestnancom v prípade, ak je pracujúci v dôchodkovom veku a poberá príjem z dôchodkového systému. Podľa konfederácie, v podobe, v akej je návrh predkladaný, diskriminuje túto kategóriu zamestnancov. Rovnako sa im nepáči, že tento návrh zmeny platného právneho stavu nebol s nimi prerokovaný v rámci medzirezortného pripomienkového konania.