Šéfovia zlyhávajú, pretože...
... boli prijatí pre ich technické zručnosti, a nie schopnosť riadiť tím.
Pôvodne bol šéf prijatý pre jeho kompetencie na jednu konkrétnu pozíciu, no časom sa dostal na vyššie miesto. Aj to je jeden z dôvodov, prečo šéf vie „o čom je reč“, no nedokáže riadiť tím a delegovať úlohy. Takýto boss by si mal uvedomiť, čo je už za hranice jeho schopností, a buď sa to doučiť, alebo zmeniť pozíciu.
... sú narcisti.
Lídri, ktorí sú príliš narcistickí, sú presvedčení, že majú vo všekom pravdu. Sú citliví na akúkoľvek kritiku a spravidla ignorujú akékoľvek varovania. A keďže im chýba empatia, zlyhávajú vo vedení pracovného tímu. Napríklad Steve Jobs bol známy tým, že svojich podriadených verejne ponižoval a nadával im.
Predstavitelia prílišného narcizmu okrem iného veria, že sú niečo viac, než zákon. Pravidlá, ktorými sa riadia ostatní, sa na nich nevzťahujú a neetické či nezákonné správanie nie je pre nich problém.
... si svoju autoritu získavajú psychologickými „ťahmi“.
V knihe profesora Jeana Lipman-Blumena z Claremontskej univerzity sa píše, že bossovia sa stávajú lídrami vtedy, keď sa snažia (falošne) naplniť potreby podriadených. Podľa knihy hľadajú zamestnanci u šéfa bezpečie či zmysel práce, a to aj napriek tomu, že im to nemôže dať v takej podobe, ktorá je pre nich či firmu „zdravá“.
Zdroj: BusinessInsider.com; Snímka: BusinessInsider.com