15.02.2016, 00:00

Atraktívne riešenie pre firmy. Keby fungovalo...

Juraj Ontko, výkonný riaditeľ pre nepriame dane Ernst & Young, v rozhovore pre Hospodárske noviny.

Novela daňových zákonov z júla 2015 umožňuje vyplatiť firmám už počas daňovej kontroly časť nadmerného odpočtu DPH. Juraj Ontko však tvrdí, že to bol voči podnikateľom zo strany vlády len marketingový ťah. V praxi to totiž podľa neho nefunguje.

Čiastkový protokol, na základe ktorého by mali firmy už v priebehu daňovej kontroly získať späť preverenú časť DPH, sa podľa našich informácií nevyužíva, alebo ak, tak iba minimálne. Aké sú vaše skúsenosti z daňových kontrol u vašich klientov?

Vystavenie čiastkového protokolu som vo svojej praxi ešte nevidel. Vyhodnotil som si to pre seba skôr ako marketingový ťah vlády, ktorá podnikateľom s uviaznutými nadmernými odpočtami sľúbila atraktívne riešenie, ktorému sa ušla aj veľká pozornosť v médiách. Toto riešenie je však len na papieri. V praxi ho totiž správcovia daní nevyužívajú a platitelia sa ho domáhať nemôžu, prípadne sa ho domôcť nevedia.

Tento inštitút vláda zaviedla ako pomoc podnikateľom už pred zhruba trištvrte rokom. Takže pokrok v urýchlení vracania nadmerných odpočtov DPH podnikateľom nenastal?

V praxi nebol dosiahnutý žiadny pokrok a podnikatelia naďalej trpia zablokovaním celého nadmerného odpočtu aj v situácii, keď správca

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.