Ako dosiahnuť, aby sa mladí ľudia dokázali zamestnať bez komplikácií a aby sa mnohí z nich vôbec „naučili“ pracovať? Tieto problémy práve rieši aj medzinárodná konferencia s účasťou premiérov EÚ.
Pozrime sa, ako vidia celý problém Európania rečou čísel. V celej EÚ je momentálne nezamestnaný každý desiaty práceschopný človek, teda 11 percent, a spomedzi mladých do 25 rokov je to takmer každý štvrtý.
Švédi sa vydelili z priemeru
Podľa prieskumu Európskej komisie, ktorý sa sústredil práve na otázku, čo by mali ľudia ovládať, aby si ľahšie našli prácu, sa na prvé miesto dostala odborná skúsenosť a kvalifikácia. Pozor však, tieto dva faktory síce uviedla vo svojich odpovediach vyše polovica Európanov, v jednotlivých štátoch to však vôbec nedopadlo „čiernobielo“. Napríklad vo Švédsku prevážila iná odpoveď – až 60 percent opýtaných uviedlo, že kľúčová schopnosť na nájdenie práce je „prispôsobiť sa“. Už spomínaná odborná skúsenosť sa považuje za najdôležitejšiu v 16 krajinách. Najviac vo Francúzsku – 69 percent odpovedí, v Portugalsku – 66 percent, v Španielsku a Litve – 62 percent. V ostatných európskych krajinách sa na prvom mieste umiestnila kvalifikácia.
Schopnosť „prispôsobiť sa“ hrá kľúčovú rolu pri hľadaní zamestnania pre viac než tretinu Európanov (35 percent). Tento faktor najviac vypichli Švédi, ale v prospech tejto odpovede sa vyslovila aj viac ako polovica respondentov vo Francúzsku a v Dánsku (54 percent a 53 percent), kde bola na druhom mieste.
Počítačové zručnosti mierne prepadli
Hoci počítačové a jazykové zručnosti sa zdajú v dnešnej digitálnej dobe veľmi dôležité, vyzdvihlo ich len 19 percent (počítače) a 17 percent (jazyky) Európanov. Počítačová zručnosť „letela“ iba v niektorých štátoch, napríklad na Malte (33 percent opýtaných), na Cypre (32 percent) a v Rakúsku (29 percent). Za jednu z hlavných výhod pri hľadaní práce ju označilo vyššie množstvo respondentov len tam.
O čosi lepšie dopadli jazyky. Za ich dôležitosť sa vyslovili najviac v Estónsku, 43 percent odpovedí, v Poľsku a Lotyšsku 34 percent, na Slovensku 33 percent, v Belgicku a Luxembursku 31.
Veľmi málo Európanov menovalo ako významný faktor „ochotu pracovať v zahraničí“. Uviedlo to iba päť percent respondentov. Zdôraznili pritom, že pripravenosť odísť do inej krajiny nie je kľúčový činiteľ pre hľadanie novej práce.
Staršie verzus mladé vekové ročníky
Teoretickú kvalifikáciu povyšujú nad odbornú skúsenosť hlavne mladí ľudia vo veku 15 až 24 rokov (58 a 49 percent). Starší občania v produktívnom veku (25 až 54 rokov) naopak zdôrazňujú viac odbornú skúsenosť než kvalifikáciu. Mladí ľudia – 25 percent – považujú za hlavnú výhodu predovšetkým jazyky a štvrtina respondentov zase počítačové zručnosti. Staršie ročníky sa viac než mladšie prikláňajú k schopnosti „prispôsobiť sa“.
Nezamestnaní respondenti kladú väčší dôraz na odbornú skúsenosť než na kvalifikáciu (61 a 44 percent). Aj ostatné zručnosti, ako jazyky a počítačové znalosti, menujú menej často, než je priemer ostatných odpovedí.