Ste autor či slobodný umelec? Tak potom by ste mali vedieť, ako je pre vás čo najvýhodnejšie zdaňovať príjmy a na čom by sa dalo ušetriť.
Snímka: Dreamstime
Cez autorskú zmluvu či cez živnosť?
Ak sa ako autor rozhodnete postupovať spôsobom, že vám objednávateľ z odmeny urobí zrážku dane z príjmov, môže sa takto zrazený a vyplatený príjem považovať za vysporiadaný. „Nemusíte ho uvádzať v daňovom priznaní k dani z príjmov a nevstupuje mu teda ani do vymeriavacieho základu na odvody do zdravotnej a Sociálnej poisťovne,“ tvrdí Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska. Nevýhoda je v tom, že z príjmu nie je možné odpočítať žiadne výdavky a zrážka dane sa realizuje z celkovej odmeny.
Ďalšou možnosťou pre vás je vyplácať si príjem cez živnosť. „Tam si môžete uplatniť preukázateľné alebo paušálne výdavky, ale predmetný príjem vstupuje do daňového priznania, a teda aj do vymeriavacieho základu na zdravotné a sociálne odvody,“ objasňuje poradkyňa.
Správne vedenie účtovníctva
Na začiatok je vhodné zvážiť si, ako si budete svoje príjmy evidovať. Ako radí Martin Palkovič, poradca účtovnej spoločnosti Palkovič, na výber máte tri možnosti: „paušálne výdavky, daňovú evidenciu či jednoduché účtovníctvo. Ak to nie je nutné, tak by som sa do jednoduchého účtovníctva nepúšťal. V závislosti od príjmu by som si zvolil paušálne výdavky alebo daňovú evidenciu. Daňová evidencia obsahuje len rozdelenie na príjmy a výdavky,“ tvrdí účtovník.
Súčty zdaniteľných príjmov a zdaniteľných výdavkov len prenesiete do daňového priznania na daň z príjmov fyzických osôb. Je to zjednodušené účtovníctvo. Pri nízkych nákladoch zvážte použitie paušálnych výdavkov. Ak ste vlani zarobili viac ako 4 944 eur ako samostatne zárobkovo činná osoba, vznikla vám od júla tohto roka povinnosť platiť si poistné do Sociálnej poisťovne.
Viac si prečítajte už dnes v prílohe Poradca