Strnulý prejav, žiadny úsmev a postoj taký profesionálny, že by sa zaň nehanbili ani v prezidentskom paláci. Aj toto sú výstražné signály, pri ktorých by ste mali zbystriť pozornosť pri príchode do svojej novej práce. To je však už dosť neskoro. Preto si ich skúste všímať už na pohovore.
Funguje to dobre pri typoch pohovorov, ktoré majú niekoľko kôl. Čím viac, tým z tejto stránky lepšie - máte šancu naozaj odpozorovať, aké je vo firme ovzdušie a ako sa v nej zamestnanci cítia. Pretvarovať sa hodinu nie je problém, ale čím viac stretnutí, tým lepšie pre vás. Ak si máte možnosť svojich potencionálnych kolegov všímať počas prestávky, urobte tak. A čo najpozornejšie.
Zháňajte si referencie
Úplne najlepším spôsobom je „sondovať“ medzi známymi. Ak poznáte niekoho, kto tam pracuje, opýtajte sa ho na atmosféru, kolegiálne vzťahy alebo aj na to, či nejako spolu „fungujú“ po pracovnej dobe - či chodia do kina, na kávu a podobne. Môže sa to zdať ako maličkosť, ale o vzťahoch na pracovisku veľa napovie - ak spolu chodia von, zrejme dobre vychádzajú.
V prípade, že sa tieto veci nemáte ako dozvedieť, skúste malý trik - choďte na pracovný pohovor aspoň o trocha skôr. Určite nie o polhodinu, to by už mohlo byť nezdvorilé. Ale poobzerať sa tam aspoň pár minút môže byť užitočné. Problémom je, že mnoho ľudí pracuje iba pre živobytie, a teda bez radosti. To ešte samo osebe nemusí znamenať zlé kolegiálne vzťahy, ale je tu riziko pesimistického ovzdušia. A v takom sa nepracuje najlepšie.