„Vyhral som v súťaži moderný mobilný telefón, vraj v hodnote 580 eur. Som však evidovaný na úrade práce a poberám dávku v hmotnej núdzi. Obávam sa, aby mi nesiahli na dávky,“ hovorí náš čitateľ HN poradne Jirka Novák.
Pozor na dvojnásoobok minima
Ako mu radí Ľubica Navrátilová, odborníčka na sociálne zabezpečenie, do príjmu na posudzovanie hmotnej núdze sa nezapočítavajú príjmy podľa paragrafu 8 zákona o dani z príjmov, ale len do výšky dvojnásobku životného minima. To je v súčasnosti 198,09 eura mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu, teda výhra by nemala presiahnuť 400 eur. „Problém ale je, ako vám úrad práce bude dokazovať, že cena toho mobilu je 580 eur. Ak to iba slovne uviedol sponzor výhry, nie je to doklad o cene. Myslím si, že sa to nedá dokázať. Daňové priznanie vtedy nemusíte podávať.“
Kedy netreba podať priznanie
Zákon o dani z príjmu uvádza v paragrafe 32, že pokiaľ Jirka nedosiahne v tomto roku príjmy vo výške 50 percent z 19,2 násobku životného minima (1901,66 eura), nemá povinnosť podávať v marci budúceho roka daňové priznanie. „Váš príjem bude zrejme pod touto hranicou, a teda táto povinnosť vás obíde. Zároveň je takýto príjem nižši ako nezdaniteľná časť základu dane z príjmov (3 735,94 eura),“ tvrdí Navrátilová. Dávky v hmotnej núdzi sú oslobodené od dane z príjmu. Pri vecnej výhre daň z výhry neplatíte, daňové priznanie nepodávate ako výherca, keď vaše celkové zdaniteľné príjmy za daný rok, nepresiahnu 50 percent nezdaniteľnej časti základu dane, teda 1 901,66 eura.
Zdravotné poistenie neplatíte
Jirka tiež nemá povinnosť platiť 14 % zdravotné poistenie, ako nezamestnanému evidovanému na úrade práce za neho platí štát. „Štát by prestal byť platiteľom poistného, ak by jeho príjem prekročil 15-násobok životného minima (2971,35 eura). Vy ho však neprekračujete,“ objasňuje odborníčka. Zostáva teda problém posúdenia výhry pre účely nároku na pomoc v hmotnej núdzi. Je zrejmé, že ide o sumu prevyšujúcu 2-násobok životného minima, a podľa Ľubice Navrátilovej Jirkovi zastavia dávky v mesiaci, kedy získal výhru.
Na toto treba myslieť
To, či ste vyhrali peňažnú alebo nepeňažnú výhru má výrazný vplyv na spôsob zdanenia.
Peňažné výhry totiž zdaňuje prevádzkovateľ alebo organizátor súťaže, hry alebo žrebovania.
Riadi sa zákonom o dani z príjmov (daň zrazí 19 % zrážkovou daňou)
Nepeňažnú cenu alebo výhru a tiež výhry zo zahraničia treba zdaniť cez daňové priznanie
Organizátor hry je povinný vám oznámiť hodnotu ceny alebo výhry - zahrniete do základu dane.
Od dane sú oslobodené:
výhry v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných podľa osobitných predpisov (napríklad hazardné hry) a obdobné výhry zo zahraničia,
prijaté ceny alebo výhry v hodnote neprevyšujúcej 350 eur za cenu alebo výhru