Prinášame päť rád, ktoré vám môžu pomôcť pri životnej poistke. Tipy na čo dbať, nám prezradila Daniela Šulcová z Komunálnej poisťovne.
1. rada: Poistku vyberajte najmä v mladom veku
Keďže poisťovňa zisťuje aj zdravotný stav klienta, mladí ľudia sú väčšinou v najlepšej fyzickej kondícii. Vtedy je poistka najvýhodnejšia z hľadiska platenia pravidelného poistného, ale aj z hľadiska vyplatenej sumy na konci poistenia. Uzatvorte ju na dlhší čas.
Tip: Ak máte vyšší vek a záujem o poistku, zvažujte druh poistenia. Skúste napríklad poistenie pre prípad dožitia, pri ktorom sa neskúma zdravotný stav poisteného.
2. rada: Ak ste vo finančných ťažkostiach, vyčkajte
Ak máte finančné suchoty, je predpoklad, že nebudete schopní platiť poistné počas celej doby trvania poistenia. Ak by ste sa totiž rozhodli odkúpiť poistné v prvých rokoch trvania poistenia, odkupné hodnoty sú výrazne nižšie ako zaplatené poistné za toto obdobie.
Tip: Rátajte s tým, že životná poistka zaťaží váš rodinný rozpočet na pár rokov, preto dobre zvážte, či ju budete vládať platiť a v akej výške. Bude vás však kryť pre prípad rôznych životných udalostí, ktoré môžu nastať.
3. rada: Zmluvu nepodpisujte s hocikým
Určite sa nerozhodujte zbrklo. Ak vám na dvere domu zaklope podomový obchodník a bude ponúkať akýkoľvek produkt, buďte v strehu. V prípade, že uvažujete o poistení pre seba, rodinu, či majetku, vyberajte si spoľahlivú inštitúciu.
Tip: Odsledujte si, či poisťovňa má za sebou silného medzinárodného partnera, alebo je členom stabilnej nadnárodnej firmy. Pozrite si jej výročnú správu, preverte si, akú širokú sieť pobočiek má a veľa napovie aj prístup obchodníka.
4. rada: Preverte si výšku poistného krytia
Výšku poistnej sumy si nastavte podľa vašich finančných možností. Čím je poistná suma vyššia, tým je vyššie aj poistné, ktoré pravidelne budete odvádzať na účet poisťovne. Zároveň však platí, že suma, ktorú vám poisťovňa vyplatí v prípade vašej smrti, alebo straty zamestnania by mala byť minimálne vo výške vášho ročného príjmu po odpočítaní všetkých záväzkov.
Tip: Zaujímajte sa o všetko, čo sa týka vašej poistnej zmluvy. Hlavne si ju dobre prečítajte, aj tie malé písmenká vo všeobecných poistných podmienkach. Ak niečomu nerozumiete, pýtajte sa.
5. rada: Rozdiely medzi poistkami
Nepoznáte rozdiel medzi kapitálovým a investičným poistením? Kapitálové v sebe zahŕňa poistenie pre prípad smrti alebo dožitia, pri investičnom poisťovňa na vašu žiadosť investuje vaše peniaze, ktoré ste jej zverili, do akcií. To znamená, že ste zaviazali znášať riziko straty, ale na druhej strane, na váš účet môže pribudnúť celkom slušný zisk.
Tip: Dajte si pozor na to, aby ste poisťovni oznámili všetky zmeny, ktoré môžu mať vplyv na životnú poistku. Napríklad zmenu adresy či mena, zmenu povolania a podobne.