StoryEditor

Problém s peniazmi vyriešite núdzovým účtom

27.04.2014, 09:00
Autor:
vanvan
Ak sa vo finančnej núdzi nechcete dostať do ešte väčšej, zabudnite na predražené pôžičky. Siahnite po vlastnej rezerve. Ako ju vytvoriť?

„Predstavte si, že sa vám pokazí auto a vy ho potrebujete opraviť, alebo stratíte zamestnanie, ale zároveň každý mesiac platíte hypotéku. Čo spravíte? Najlepšie je, mať vytvorenú takzvanú záchrannú sieť. Teda mať peniaze, ktoré vám pomôžu preklenúť tieto nepríjemnosti. Najhoršie je, požičať si a vytvárať tak ďalšie dlžoby,“ hovorí odborníčka na financie a výkonná riaditeľka spoločnosti Capital & Financial Protection Stanislava Struhárová.

Záchrannú sieť treba vytvárať pri fixných výdavkoch, ako sú napríklad vedenie domácnosti, splátky úverov či výdavky na auto alebo školu. Práve preto je dôležité poznať svoj mesačný rozpočet – príjmy a výdavky. Dostanete tak obraz, aké fixné výdavky má vaša domácnosť a môžete sa zamerať na ich zabezpečenie. Ako na to?

1. Finančnú rezervu si vytvorte aspoň na 3 až 6 mesiacov. Mala by pokrývať vaše základné životné náklady (napr. hypotéka, poistenie apod.).

2. Koľko odkladať? V prvom rade musíte poznať svoj mesačný rozpočet a zistiť, kde sú v ňom rezervy. Potom si určite, koľko mesačne odložíte.

3. Rezervu môžete vytvárať postupne. Aj keď sa to zdá nemožné, určite si odkladajte aspoň nejaké peniaze bokom. Je to stále lepšie, ako nemať nič. Občas k nim aj niečo prihoďte a hlavne buďte disciplinovaní.

4. Rozmýšľajte ako ušetriť na niektorých položkách v mesačnom rozpočte a časť týchto peňazí odložte pre prípad núdze.

5. Peniaze majte na sporiacom účte. Dbajte na to, aby ste k nim mali v prípade potreby okamžitý prístup.

6. Vyhýbajte sa takzvaným rýchlym pôžičkám. Ak si nutne potrebujete požičať, skúste to u rodiny alebo známych. Pozor. Nový televízor nie je nutnosť! Dôležité je zabezpečiť základné potreby.

7. Nikdy nie je neskoro začať. Preto začnite svoj „účet pre prípad núdze“ budovať už dnes.

25. máj 2022 16:32