Plat je skvelý, vaše očakávania veľké, pracovná náplň je splnením vášho životného sna a vidíte aj perspektívu kariérneho postupu. Prvé dni sú však ideálne takmer vždy a skutočnosť sa začne profilovať až postupne. Toto si všímajte počas prvých dní, možno tak predídete sklamaniu.
Veľmi dôležitým faktorom je firemná kultúra. Mnoho spoločností má prísny dress code, predpísanú komunikáciu či správanie. Na jednej strane je to často nevyhnutnosť, na druhej to môže brzdiť a obmedzovať kreatívne povahy. Toto je prvá vec, ktorú si treba zvážiť: o firme si ešte pred začiatkom zožeňte čo najviac informácií a úprimne si odpovedzte, či vám bude daný štýl vyhovovať.
V zmluve nie je všetko
Pri podpise zmluvy treba vedieť čítať aj medzi riadkami. Ak máte nejaké nejasnosti, pýtajte sa priamo ešte predtým, ako ju podpíšete. Problémom súčasnosti je však najmä to, že si pri nedostatku pracovných príležitostí nevyberáme podľa toho, čo by nás najviac bavilo a napĺňalo, ale mnoho ľudí je rado, keď si vôbec nájdu nejaké slušné zamestnanie. Toto sa pri fungovaní v novej práci zákonite odrazí. Podľa odborníka sa to odvíja od dôvodov, pre ktoré si hľadáme miesto. „Treba si uvedomiť postoj, prečo zháňam prácu. Či je to preto, aby som uspokojil svoje záujmy alebo aby som uspokojil svoje potreby. Teda či je to kvôli peniazom, alebo kvôli tomu, že ma niečo baví. Ak je to len kvôli živobytiu, tak hovoriť o nejakom šťastí sa zrejme nedá,“ hovorí pre HN pracovný a organizačný psychológ František Skokan.
Pýtajte sa a choďte sa pozrieť
Najlepším spôsobom, ako zistiť, či sa v novej práci budete mať dobre, je pýtať sa ľudí, ktorí tam už zamestnaní sú. Hovorte so svojimi známymi: ak by aj nikto z nich firmu nepoznal, je možné, že oni poznajú niekoho, kto tam pracoval alebo tam má nejakého kamaráta. Ak sa vám tento spôsob neosvedčí, skúste si dohodnúť prehliadku kancelárie. Ak to nejde, príďte na stretnutie aspoň trocha skôr, ako ste sa dohodli, a všetko naokolo pozorne sledujte. „Všímať si treba strnulé prejavy, príliš profesionálne správanie a málo úsmevov. Tam sa o šťastí veľmi nedá hovoriť,“ tvrdí ďalej Skokan.
O atmosfére firmy mnoho napovie nielen to, ako tam ľudia medzi sebou vychádzajú po pracovnej stránke, ale aj to, ako fungujú cez pracovné pauzy či po pracovnej dobe. To, že si spolu kolegovia urobia a vypijú kávu alebo idú každý piatok von, sa môže zdať ako detail, ale spoločné rituály sú zvyčajne súčasťou každého zdravého pracovného prostredia.